Dzisiaj samochody tak mocno wrosły w naszą rzeczywistość i w otaczający nas krajobraz, że trudno byłoby sobie wyobrazić świat bez zmotoryzowanych wehikułów. Kształt motoryzacji na obecnym etapie rozwoju naszej cywilizacji uformowali ludzie, którzy zajmowali się budową samochodów, ich udoskonalaniem, organizacją produkcji, propagowaniem motoryzacji i walką ze wstecznictwem w rozwoju postępu technicznego, wypróbowywaniem pojazdów poprzez wyścigi i wyczyny sportowe. Wśród tych ludzi było wielu genialnych wynalazców, odkrywców, nowatorów. Byli też ludzie zwyczajni, szukający pracy, przygody lub rozrywki w użytkowaniu czy badaniu samochodów. Spośród wielu ludzi wybrałem ponad 150, którzy wydają się być godni nazwy „twórcy motoryzacji”. (Aleksander Marian Rostocki)

Tym razem polecamy pozycję ukazującą ludzi, którzy swoją wiedzą, pasją, a często i niezwykłym hartem ducha ukształtowali i wykreowali podwaliny motoryzacji. Dzięki nim ten przemysł rozwinął się na masową skalę i dziś możemy korzystać z przyjemności podróżowania własnymi samochodami czy motocyklami.
W książce znajdują się biografie osób wraz z opisem ich dorobku i osiągnięć, począwszy od Simona Stevina (1548-1620) – twórcy wozu żaglowego, poprzez sylwetki m.in.: Waltera Hancocka, Johna M. Studebakera, Adama Opla, Wilhelma Maybacha, Henry’ego Forda, Charles’a S. Rollsa, aż po Donalda Campbella (1921-1967) – i jego rekord świata 648,8 km/h. „W ten sposób przedstawiona została historia tworzenia się współczesnego samochodu: od pierwszych prób uczynienia pojazdu samojezdnym, do dzisiejszych sprawnych, wygodnych i funkcjonalnych wehikułów”.

Zachęcamy wszystkich miłników klasyków do sięgnięcia po tę niewielką publikację. Jej lektura z pewnością pomoże poznać sylwetki wybitnych osób. Jednocześnie może także pomoże zrozumieć niezwykłość tej pasji, która współcześnie w kolejnych pokoleniach inspiruje do konstruowania i poszukiwania coraz to bardziej ciekawych oraz innowacyjnych motoryzacyjnych rozwiązań.

Książka opublikowana została przez Wydawnictwo ZP, dostępna jest na stronach wielu księgarni internetowych.