W dniu 27 sierpnia 2017 roku w miejscowości Celle w północnej części Niemiec odbył się wspaniały zlot pojazdów zabytkowych.

To już piąte otwarte spotkanie z oldtimerami „Oldtimer + Fachwerk” w Celle. Impreza ta organizowana jest co dwa lata, zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia, a jej organizatorami są firma Celle Tourismus und Marketing GmbH oraz zrzeszenie IG Oldfeltreunde Celle.

Przy wsparciu licznych sponsorów na wszystkich uczestników zlotu czekały upominki oraz bony żywnościowe do okolicznych stoisk z gastronomią.

Cała impreza odbywała się w ścisłym centrum miasta, gdzie wszystkie uliczki oraz plac zamku były obstawione starymi pojazdami. Dzięki pięknej pogodzie, która dopisała tego dnia uczestnikom zlotu było ich aż 2000, dlatego nie sposób było wszystko zobaczyć. Oprócz klasycznych oldtimerów na ulicach pojawiły się także stare samochody ciężarowe, autobusy i wozy strażackie, ciągniki i maszyn rolnicze oraz motocykle. Najstarszym zgłoszonym pojazdem był francuski „Berliet Torpedo 12 CV” z 1923 roku. Natomiast jednym z najważniejszych modeli był bardzo rzadki „Rosengart LR6 Spezial” z 1931 roku.

Na czas imprezy centrum miasta zostało wyłączone z ruchu, a na odwiedzających zlot, na specjalnych przystankach czekał zabytkowy autobusy i zaprzęgi konne. Wszystko oczywiście bezpłatne, zorganizowane i dopięte na ostatni guzik. Ogromną pracę wykonali także pomocnicy, którzy cały czas kierowali ruchem pieszych i pojazdów przejeżdżających przez miasteczko.

Uczestnicy oraz turyści, którzy przybyli tego dnia do miasta mieli okazję zobaczyć piękne budowle wykonane z drewna oraz tamtejsze domy, które liczą nawet po 500 lat a wyglądają jakby zostały niedawno wybudowane.

Jak w zwykle pozdrawiam wszystkich pasjonatów zabytkowej motoryzacji, sympatyków portalu i życzę dobrej pogody na zakończenie sezonu.

Waldemar Preiss