Dzięki ogrzewaniu postojowemu można komfortowo korzystać z samochodu podczas chłodnych dni. Jak działa ogrzewanie postojowe? Jaki rodzaj ogrzewania do samochodu wybrać dla siebie?

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie postojowe?

Montaż ogrzewania postojowego będzie bardzo dobrym wyborem dla każdej osoby, która chce komfortowo korzystać ze swojego samochodu podczas zimy.

Ogrzewanie postojowe do samochodu, które określane jest również potocznie jako webasto, na pewno przyda się osobom pracującym, które rano chcą rozpocząć podróż w ciepłym samochodzie, który nie wymaga skrobania szyb.

Również będzie to doskonały wybór dla osób uwielbiających zimowe wycieczki, na przykład na narty lub trekking, ponieważ pozwala na powrót to przyjemnie ciepłego samochodu po długim czasie spędzonym na dworze.

Rodzaje ogrzewania postojowego

Ogrzewanie postojowe jest rodzajem systemu, który umożliwia ogrzanie pojazdu podczas postoju. Wykorzystuje on układ chłodzenia i układ wentylacyjny pojazdu, żeby podgrzać silnik oraz wnętrze samochodu.

Obecnie ogrzewanie postojowe dzielone jest na kilka kategorii w zależności od jego sposobu zasilania:

  • Ogrzewanie postojowe elektryczne – pobiera prąd z gniazdka, dlatego jest ono przeznaczone do stosowania w samochodach parkowanych w garażach, co ogranicza jego zastosowanie. Z drugiej strony system ten jest niedrogi i łatwy w montażu.

  • Ogrzewanie postojowe spalinowe – to niezależny system ogrzewania postojowego, które bazuje na paliwie w samochodzie przekazywanym do specjalnego agregatu grzewczego. Tego typu systemy dzielone są na suche oraz na mokre. Suche wykorzystują gorące powietrze, natomiast mokre podłączane są do płynu chłodniczego.

Jaki rodzaj ogrzewania postojowego wybrać?

Wybór odpowiedniego ogrzewania postojowego będzie przede wszystkim wymagać określenia, jak ma być ono wykorzystywane.

Gdy pojazd jest przechowywany w nieocieplonym garażu, w którym jest dostęp do instalacji elektrycznej, niedrogim rozwiązaniem będzie elektryczne webasto.

Jeżeli natomiast oczekuje się od systemu większej niezależności, wtedy warto zdecydować się na webasto spalinowe, które wykorzystuje paliwo pojazdu w celu jego ogrzewania. Prostsze w montażu będzie ogrzewanie postojowe suche 12 V, które nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy samochodu.

Wybierając odpowiedni rodzaj systemu, warto również zwrócić uwagę na sposób jego obsługi. Nowoczesne webasto może działać na odległość – wystarczy tylko skorzystać z pilota, aby je uruchomić, dlatego nie ma potrzeby wcześniejszego schodzenia do garażu albo na parking, co jest dodatkowym udogodnieniem.