Nasi Czytelnicy dokonali wyboru KLASYKA LISTOPADA 2016, który weźmie już udział w głosowaniu finałowym: Klasyk Roku 2016.

Tytuł KLASYK LISTOPADA 2016 roku otrzymuje:
Renault R4 TL Savane. Właścicielem jest Pan Witold Firak z Wrocławia.

Kilka słów odnośnie małej, mojej „Czwórki”:

Sprowadzony kilka lat temu z Francji z okolicy Metz, zarejestrowany w Polsce i tutaj użytkowany. Brał czynny udział w rajdzie Renault R4 w Pasterce, odwiedził kilka zlotów w Polsce, przede wszystkim w swojej rodzinnej miejscowości Obornikach Śląskich, gdzie z roku na rok jest coraz to większy i lubiany zlot automobilistów. Samochód ma założone oryginalne felgi z Renault R5 wersja Speedline. Środek samochodu jest bez żadnych ingerencji – fabryczny. Położono nowy lakier, ale z odwzorowaniem oryginału.

Renault 4 zaprezentowano w 1961 r.
W pierwszym roku produkcji oferowano je w wersji L, z trzecim okienkiem z boku i chromowanym wykończeniem. Rzadkością było Renault 4 Super z dzieloną klapą bagażnika. W 1967 r. zastosowano nową deskę rozdzielczą, a w 1968 roku inną atrapę wlotu powietrza oraz zderzaki. Od tego czasu zaczęto w układzie napędowym pojazdu stosować skrzynię biegów o czterech przełożeniach do jazdy do przodu zamiast dotychczasowej 3-biegowej. W 1978 roku zaprezentowano odmianę GTL, a 1988 TL SAVANE jak prezentowany egzemplarz z silnikiem o pojemności 956 [cm3] i 34 km mocy, montowany tylko na rynki zachodnie. Sama wersja SAVANE była wyróżnikiem wersji TL, Clan wersji GTL oraz wersji końcowych takich jak ByeBye.
W 1983 roku nowością były: inna deska rozdzielcza oraz tarczowe hamulce z przodu w modelu GTL oraz TL z końcowych lat produkcji we Francji. Produkcję R4 zakończono w 1992 roku we Francji.

Prezentowany egzemplarz to nic innego jak duch lat 60., a produkcja schyłku roku 90. Bardzo rzadko spotykany w Polsce, mający coraz większą wartość w Niemczech, Francji, krajów Beneluksu.

Samochód jest do kupienia: https://klassikauto.pl/sprzedam-renault-r4-savane/

Sponsorem nagród w konkursie są Wydawnictwa Komunikacji i Łączności z Warszawy: www.wkl.com.pl oraz nasza Redakcja.