W marcową niedzielę z Poznania i Śremu ruszyła kawalkada 29 aut do Muzeum Państwa Pedów w Gostyniu. Trasa miała ponad 140 km długości, a wśród aut było parę rzadziej spotykanych na takich wyprawach modeli, jak m.in. Fiat 500 z 1966 r., Mercedesy 280 S z tego samego okresu, kamper Robur IFA LD 3001, Warszawa 223, Alfa Romeo Brera, Daewoo Espero, Fiat Multipla z silnikiem V6 3.0 Busso, Jaguar XJK Cabrio, Suzuki-Maruti…

Muzeum motoryzacji w Gostyniu

Kawalkada wjechała w gościnne progi Muzeum Państwa Pedów w Gostyniu po ponad godzinie od startu w Poznaniu i dołączeniu części ekip w Śremie. Muzeum to jest wyjątkowe, ponieważ posiada wyjątkowe eksponaty, w tym auta, w dodatku wszystkie jeżdżące! A jakież rarytasy tam znajdziemy? Otóż jedyne w pełni oryginalne, zakupione przed wojną w Polsce Bugatti Type 40 Semi-Racer-Biposto z 1928 r. To nie jedyne auto przedwojenne, które zostało zakupione jako nowe w Polsce, przetrwało wojnę i socjalizm. Są tam i amerykański REO Gentelman’s Roadster z 1908 r. oraz Overland 90 zakupiony w Poznaniu; na swe czasy wyjątkowo luksusowy, mało egzemplarzowo produkowany i jedyny zachowany na świecie Lorraine-Dietrich SMHI z 1913 r. zakupiony przez barona z Okocimia.

Jest i Studebaker Dictator Six z 1928 r. zakupiony dla cukrowni w Gnieźnie. Szczególowo obejrzeć można też BMW 315/1 Sport z 1934 r., których wyprodukowano tylko 242 szt. Jest Też MG TA z 1937 r. Aktualnie restaurowany jest Talbot 11 HP Six. Oprócz jedynych takich w całej Polsce, a i na świecie, są auta równie egzotyczne, powojenne, jak np. Veritas-Dyna z 1951 r., Maserati 3500 GTI z 1963 r. Ekspozycję zasila również Ford Thunderbird V8 i Oldsmobile Cutlass Supreme z 1979 r. Do każdego samochodu można zajrzeć, obejrzeć napędy charakterystyczne dla okresu, w którym auto powstało. Dla nas Gospodarze zaprezentowali nie tylko klang silnika Bugatti, ale i kawałek nim przejechali po placu!

Inne eksponaty

Oprócz aut w muzeum obejrzeć można mnóstwo innych eksponatów związanych z lotnictwem (silniki samolotów z II Wojny światowej i powojennych, podwozia i fragmenty skrzydeł samolotowych), emblematy motoryzacyjne i wytwórni maszyn, jak i same maszyny.

Po jakże ekscytującym i ciekawym zwiedzaniu Muzeum Państwa Pedów – kawalkada aut przejechała na parking w Dolsku na krótką sesję zdjęciową i pizzę w Śremie.

Za niezwykle intersująca spędzony czas dziękujemy Organizatorom „Kameralnego spotkanie miłników klasycznej motoryzacji” oraz oprowadzającym nas i ciekawie przedstawiającym eksponaty Właścicielom Muzeum w Gostyniu!

Kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia i zapraszamy Organizatorów do:

Jednocześnie zapraszamy do regularnego odwiedzenia największego w Polsce kalendarza imprez motoryzacyjnych: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Jest on na bieżąco uzupełniany!