Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Od jego stanu zależy, czy auto ruszy nawet przy bardzo niskich temperaturach. To również on gwarantuje prąd dostarczany do podgrzewanych foteli albo do radia. Nic więc dziwnego, że podczas jego wyboru, kierowcy bacznie analizują dostępne na rynku produkty.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy dostępny akumulator jest tym, jaki możemy zainstalować w swoim pojeździe. Zanim zdecydujemy się na zakup, pierwsze, co musimy zrobić, to zapoznanie się z instrukcją obsługi auta. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze parametry, jakie określą, który model akumulatora będzie odpowiedni. A kiedy już uda nam się znaleźć pasujący, czeka nas wymiana akumulatora. Jeżeli się na tym nie znamy i chcemy, by zajął się tym specjalista, to warto powierzyć to specjalistom z Q Servce Castrol. Więcej o tym na stronie https://qservicecastrol.eu/uslugi/akumulator_samochodowy/ A czym powinniśmy pamiętać przy samym zakupie akumulatora?

Akumulator nie zawsze taki sam

Analizując ofertę producentów, natrafimy na kilka typów akumulatora. Najczęściej stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe. Kierowcy cenią je za trwałość i jakość wykonania. Są przy tym w dość dobrej cenie. Dawniej używało się akumulatorów obsługowych, w których niezbędne było uzupełnianie elektrolitu. Z czasem wyparły je akumulatory bezobsługowe mające okienko informujące o poziomie naładowania. Obecnie urządzenia tego typu sprawdzają się w większości samochodów.

Innym rodzajem są akumulatory żelowe, czyli GEL. Używa się ich tylko do jednośladów i pojazdów powersport. W ich przypadku istotna jest doskonała odporność na wstrząsy przy małym prądzie rozruchowym. Następne są akumulatory AGM. One z kolei mają pochłaniające elektrolit separatory z włókien. Są jeszcze akumulatory mające przedłużoną żywotność. Będą to baterie EFB, ECM i AFB. Dostosowano je pod kątem częstego uruchamiania silników i stosuje się je w autach Smart&Stop.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zastanawiając się nad tym, który typ akumulatora wybrać, pamiętajmy o tym, co było na wstępie – patrzymy na zalecenia producenta samochodu. Jednak oprócz tego istotna jest pojemność prądowa. W tym przypadku najlepiej kierować się zasadą, że im więcej jest układów elektrycznych w aucie, tym pojemniejszy powinien być akumulator. W tym przypadku również najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Jeżeli kupimy zbyt dużą baterię, to może być ciągle niedoładowana.

Tak samo musimy spojrzeć na prąd rozruchowy. Wartość ta określa, jaki prąd trafia do rozrusznika rozkręcającego wał korbowy silnika. Mając samochód z silnikiem o dużej mocy, trzeba się liczyć z wyższą wartością prądu rozruchowego. Ponadto patrzymy na wymiary akumulatora, a także sposób jego montażu. W zależności od modelu pojazdu bateria może znajdować się pod maską, w bagażniku, pod fotelami i nie zawsze będzie pasować akumulator w identycznym rozmiarze. Ponadto, aby spełniał swoje funkcje, trzeba go dobrze założyć, stąd wskazana jest pomoc specjalisty.