Mechanika samochodowa to branża, która nieustannie cieszy się popularnością i nic nie wskazuje na zmianę. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego warsztatu samochodowego. Jednak otwarcie tej działalności nie jest proste. Wymaga dopełnienia formalności, znalezienia odpowiedniego miejsca do prowadzenia firmy i zakupienia niezbędnego wyposażenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić warsztat samochodowy od zera, to zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

Z roku na rok coraz więcej osób postanawia otworzyć własny warsztat samochodowy. Jest to świetna inwestycja, ponieważ liczba aut na drogach nieustannie rośnie. Jednak założenie warsztatu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Sporym wyzwaniem jest wyposażenie swojego przedsiębiorstwa w potrzebne narzędzia i sprzęty. Zatem, jak urządzić warsztat samochodowy? Co kupić przed rozpoczęciem działalności?

Podstawowe narzędzia

Aby warsztat samochodowy dobrze funkcjonował, muszą znaleźć się w nim wszystkie narzędzia niezbędne do wykonywania różnorodnych napraw i przeglądów. Przede wszystkim trzeba wyposażyć go w klucze płaskie, klucze nasadowe, śrubokręty i klucze krzyżakowe do odkręcania kół. W dobrym warsztacie samochodowym nie może zabraknąć również szczypców zaciskowych, tnących i uniwersalnych oraz kluczy pneumatycznych. Istotne jest również zakupienie gumowych młotków przydatnych przy wielu pracach montażowych i blacharce samochodowej. Jeśli kompletujesz wyposażenia wulkanizacji, nie możesz również zapomnieć o zakupie szlifierki pneumatycznej, rolki igłowej, ucinaczki do kordu stalowego i noża do obcinania wypływów.

Meble warsztatowe

Podczas urządzania warsztatu samochodowego nie można również zapomnieć o zakupie odpowiednich mebli. Dzięki nim w warsztacie będzie panował ład i porządek. Ponadto pomogą one w dobrej organizacji pracy. Zatem, jakie meble wybrać do warsztatu? Przede wszystkim warto sięgnąć po wózki narzędziowe. Ułatwiają one wykonywanie codziennych obowiązków, gdyż umożliwiają przechowywanie wszystkich narzędzi w jednym miejscu. Ponadto dzięki temu, że są wyposażone w kółka, to można je z łatwością transportować z punktu A do punktu B. Dobry sklep z narzędziami do warsztatu zawiera wózki z wyposażeniem, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu na kompletowaniu potrzebnych akcesoriów.

W warsztacie samochodowym należy także umieścić pojemne szafy i regały, w których będzie można przechowywać chemię, sprzęty i akcesoria mechaniczne. Podczas zakupu mebli do warsztatu, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest ich funkcjonalność i wytrzymałość. Zanim zdecydujesz się na wybór danego elementu wyposażenia, sprawdź, czy jest on odporny na działanie niekorzystnych czynników i chemii. Meble warsztatowe powinny być trwałe i zbudowane z solidnych materiałów.

Podnośniki samochodowe

Jeśli kompletujesz wyposażenie do warsztatu samochodowego, to nie możesz zapomnieć o zakupie podnośnika. W sprzedaży znajdziesz różne modele tych sprzętów, m.in. kolumnowe przeznaczone są do podnoszenia samochodów osobowych i dostawczych oraz  czterokolumnowe umożliwiające podnoszenie aut osobowych i furgonetek. Na rynku można znaleźć również podnośniki samochodowe nożycowe, płytowe, hydrauliczne, ciężarowe i niestandardowe. Podczas zakupu tych elementów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Najlepiej zamówić te urządzenia w zaufanym w sklepie z narzędziami do warsztatu, oferującym sprzęty najwyższej jakości.

Chemia warsztatowa

Podczas kompletowania wyposażenia do warsztatu nie można zapomnieć również o chemii. Szczególnie ważny jest zakup chemii technicznej, czyli środków wykrywających nieszczelności, smarów do łańcuchów i preparatów do czyszczenia styków elektrycznych. Bardzo istotne jest również zaopatrzenie warsztatu w różnorodne oleje i odrdzewiacze, a także preparaty do mycia rąk i środki do konserwacji pojazdów. Nie można również zapomnieć o zakupie środków do czyszczenia hamulców bębnowych i tarczowych, silnika, sprzęgieł oraz bloków hamulcowych.