Gdzie obowiązują winiety? Czy trzeba myśleć o ich zakupie w każdym kraju? A może jednak winiety obowiązują tylko w wybranych państwach? To dylemat wielu z nas. Twój również? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie, ponieważ dostarcza wielu przydatnych informacji. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Winiety – o czym dokładnie mowa?

Na początek warto ustalić, o czym dokładnie mowa. Czym są winiety? Co oznacza ten termin? Winiety to po prostu dowód wniesienia opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Początkowo winiety funkcjonowały jako naklejki, które umieszczało się na przedniej szybie pojazdy (w widocznym miejscu). Takie rozwiązanie wciąż funkcjonuje w niektórych krajach – np. tradycyjne winiety cieszą się dużą popularnością w Szwajcarii.

O wiele częściej można już spotkać się z e-winietami (np. na Słowacji – https://autostrady.com.pl/winiety/slowacja/), czyli  nowocześniejszą formą winiet, która obowiązuje w elektronicznym systemie poboru opłat. Oczywiście e-winietę można pobrać w formacie PDF, a następnie wydrukować kartę i w ten sposób otrzymamy wszystkie niezbędne informacje. 

Jakie są rodzaje winiet?

Winiety mogą występować w wielu różnych rodzajach, a to, jakie dokładnie zostaną nam zaproponowane, zależy od kraju, do którego się wybieramy. Oczywiście musimy liczyć się również z tym, że każdy kraj będzie też narzucał swoje stawki za winiety. Najczęściej do wyboru mamy winiety weekendowe, winiety tygodniowe oraz winiety dziesięciodniowe.

Jednak to nie wszystko, ponieważ w ofercie poszczególnych państw mogą pojawić się także winiety miesięczne, winiety dwumiesięczne, winiety trzymiesięczne oraz roczne, więc widać, że każdy z nas jest w stanie szybko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Winiety – czy obowiązują w każdym kraju?

Okazuje się, że nie! Na taki system poboru opłat zdecydowały się nieliczne kraje Europy. Co ważne, ten system obowiązuje jednakowo kierowców pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, więc jeśli nie chcemy narazić się na nieprzyjemności, to lepiej dowiedzieć się więcej o winietach.

Gdzie zatem konieczne będzie wykupienie winiety? Jakie kraje postawiły na taki system poboru opłat za korzystanie z ich dróg? Przede wszystkim mowa tutaj o Węgrach, czy Szwajcarii, czyli krajach, które odwiedzane są bardzo często przez Polaków. To jednak dopiero początek, ponieważ winiety obowiązują również na Słowenii, Słowacji, czy na Litwie.

Wyjeżdżając na urlop lub w celach zawodowych do Holandii, czy do Austrii także musimy pomyśleć o zakupie winiet. Nie inaczej jest w przypadku Bułgarii, czy Czech.

Winiety – gdzie można je kupić?

Skoro wiemy już, że korzystanie z dróg miu państw europejskich wiąże się z koniecznością wykupienia winiety, to na pewno warto też ustalić, w jaki sposób będziemy mogli to zrobić? Gdzie kupimy winiety, gdy wybieramy się do Bułgarii, Czech, czy innego kraju z systemem winiet? Całe szczęście nie będzie to takie trudne, jak by się mogło wydawać. Wszystko dlatego, że tradycyjne winiety w postaci naklejek zwykle czekają przy przejściach granicznych, a dokładniej mówiąc na stacjach benzynowych.

Poza tym, również możemy nabyć odpowiednie winiety za pomocą Internetu, a więc w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. W tym zadaniu pomoże nam strona Polskiego Związku Motorowego, ale nie tylko. Praktycznie wszystkie kraje, które postawiły na winiety, prowadzą też własne strony internetowe, więc wystarczy się na nie skierować, a na pewno uda nam się nabyć odpowiednią winietę.

Grafika: freepik.com