Z pewnością nieraz spotkałeś się z sytuacją braku miejsc na promie dla ciężarówek. Przewozy cargo obarczone są dodatkowymi ograniczeniami, które nie kończą się jedynie na spełnieniu wymagań proceduralnych. Zdarza się, że problem stanowi brak miejsca na pokładzie. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego brakuje miejsc na promach dla przewozów cargo?

Trudności związane z zapełnionymi ładunkami promów mają związek z ogromną ilością chętnych. Widać to zwłaszcza na linii Świnoujście–Ystad, która jest jedną z najpopularniejszych tras łączących kontynentalną Europę ze Szwecją. To jedno z tych połączeń, na których obowiązuje największa liczba odpraw. Mimo to są dni, gdy kolejki na prom są ogromne.

Ystad może pochwalić się atrakcyjnym położeniem i bardzo dobrą infrastrukturą drogową. Port ten zapewnia więc przewoźnikom dogodną bazę wylotową do innych części kraju. Nie dziwi więc, że duża część ładunków cargo jest wysyłana do tego miejsca.

Jest jeszcze jeden problem związany z zatłoczeniem promów do wybranych lokalizacji. Chodzi o niewspółmierny rozwój infrastruktury w porównaniu do ruchu na danym odcinku. Tylko porównując ostatni rok, widać zwiększenie zainteresowania przewozami cargo z Polski do Szwecji o nawet 10%. To ogromny wzrost, który musi być rekompensowany usprawnieniami infrastrukturalnymi. Widać jednak, że nie następują one tak szybko, jak chcieliby tego przewoźnicy.

Zapoznaj się z profesjonalną ofertą na stronie: https://promy24.com/

Co zrobić wobec braku miejsc dla przewozów cargo?

Skoro trudno jest zarezerwować pewne miejsce i uniknąć wyraźnych opóźnień, jak możesz poradzić sobie z takim stanem rzeczy? Na szczęście jest na to kilka sposobów. Jeden z nich to wybieranie alternatywnych połączeń. Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale na pewno lepsze niż wielogodzinne oczekiwanie na swoją kolej. Dzięki wyborowi innej linii można zachować ciągłość dostawy i nie narażać się na straty czy kary związane z opóźnieniami.

Druga alternatywa to wybór innego dnia. Co interesujące najpopularniejsze połączenia są zwykle oblegane w początkowych dniach tygodnia. Natomiast czwartek, piątek i sobota nie są tak często wybierane przez przewoźników. Pewne zmiany logistyczne mogą sprawić, że bez większych problemów Twój ładunek dotrze do wyznaczonego miejsca.

Jak skutecznie unikać przestojów w przewozie cargo?

Kluczowe znaczenie dla punktualności ma dokładne planowanie trasy. Wobec trudności ze znalezieniem miejsca na promie w najtańszych wariantach, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z alternatywnych linii lub dni. Poza tym niekiedy lepiej wykonać kilkaset kilometrów więcej, by dotrzeć w wybrane miejsce inną drogą. Pamiętaj, by być na bieżąco z sytuacją w portach i zapewnić swoim klientom ładunek dostarczony na czas.

 

Źródło zdjęć: Freepik