Według statystyk najbezpieczniejszym miejscem trzymania pojazdu jest garaż albo parking strzeżony. Chcąc uchronić swój samochód przed kradzieżą, powinien być on zamknięty na klucz i posiadać pewne dodatkowe zabezpieczenia, utrudniające dostanie się do auta przez niepowołane osoby.

Autoalarm

Autoalarm jest zazwyczaj dodatkowym elementem wyposażenia samochodu. Jego głównym celem jest zaalarmowanie otoczenia, iż z pojazdem dzieje się coś złego. Dźwięk takiego powiadomienia wyłącza się pilotem dołączonym do urządzenia. Niekiedy zdarza się, że immobiliser współpracuje z alarmem, wówczas kiedy zostaniemy napadnięci, możemy bez obaw oddać kluczyć złodziejowi. Kiedy spróbuje on odjechać naszym pojazdem, włączamy w pilocie funkcję antynapadową. W ten sposób autoalarm włączy immobiliser, dzięki czemu auto zostanie zatrzymane, a my będziemy mogli zadzwonić po pomoc na policję. Najtańszy autoalarm to wydatek rzędu 200 złotych.

Monitoring GPS

Lokalizator samochodu nie uchroni nas przed jego kradzieżą, aczkolwiek jest bardzo pomocny, kiedy dojdzie do nagłej zmiany właściciela. System na bieżąco z dużą precyzją monitoruje miejsce, w którym znajduje się pojazd. Nadajnik bez problemu ukryjemy w samochodzie, niestety złodzieje często korzystają z urządzeń zagłuszających sygnał GPS. Lokalizator pojazdu to koszt około 500 złotych. Na rynku dostępne są również rozwiązania wynikające z połączenia nadajnika radiowego oraz GPS-a. Aktywowane dopiero w chwili zgłoszenia kradzieży, pozwalają na namierzenie auta. Lokalizacja pojazdów jest również możliwa przy użyciu zwykłego telefonu komórkowego, ukrytego w aucie. Urządzenie musi mieć jedynie włączoną funkcję lokalizacji. Do tego świetnie sprawdzi się stary, niepotrzebny już nam smartphone.

Immobiliser

Immobiliser jest podstawowym zabezpieczeniem pojazdu, którego zadaniem jest uniemożliwienie uruchomienia auta, przez osoby do tego niepowołane. Działa poprzez odcięcie zasilania pompy paliwa czy zapłonu. Blokuje się go poprzez wpisanie właściwego „kodu” do urządzenia, które odpowiada za jego działanie. Immobiliser w żadnym stopniu nie wpływa na komfort korzystania z pojazdu.

Wyłącznik OBD czy fałszywe OBD

Jest to zabezpieczenie uniemożliwiające złodziejowi połączenie się ze złączem diagnostycznym OBD, przez co nie będzie on mógł wyłączyć immobilizera, a co za tym idzie ruszyć w drogę. Jego koszt wynosi około 150 zł.

Znakowanie części

Wiele złodziei kradnie pojazdy właśnie na części. Dzięki znakowanym elementom, takiej osobie trudniej jest sprzedać części auta. Niektóre modele posiadają fabryczne znakowanie, istnieje również możliwość znakowania części we wszystkich innych modelach, przy użyciu specjalnych cząsteczek widocznych tylko w świetle promieni UV. Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, gdyż kosztuje ok. 700 złotych, jednakże skutecznie zniechęci złodziejów.

Wyłącznik zapłonu albo pompy paliwa

Wyłącznik powinien być zlokalizowany w miejscu wygodnym dla kierowcy, aczkolwiek nierzucającym się w oczy. Miejsce montażu trzeba ustalić ze specjalistą, koszt takiego zabezpieczenia to ok. 150 zł.

Blokada skrzyni biegów albo pedałów

Bardzo skuteczne zabezpieczenie, zniechęcające złodziei już na samym początku ich działań. Stalowe trzpienie nie są zbyt łatwe do usunięcia i zabierają włamywaczom zbyt wiele czasu. Koszt takiej blokady to ok. 500 zł razem z ceną montażu.

Do niezwykle skutecznych metod ochrony samochodu, można zaliczyć również własnoręcznie zrobione zabezpieczania. Złodziej poradzi sobie ze znanymi mu dobrze urządzeniami i seryjnymi blokadami, aczkolwiek problem sprawić mu mogą kreatywne i oryginalne formy ochrony auta, które sami wymyślimy.

Szukasz sposobu zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą? Sprawdź Gannet Guard System i znajdź ofertę dla siebie.