Polskie prawo wymusza na każdym właścicielu pojazdu wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia. Brak ważnej polisy OC skutkuje bardzo wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Cena polisy nie jest parametrem stałym i wpływa na nią wiele czynników. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jak jest wyliczane? Wyjaśniamy!

Od czego zależy wysokość OC?

Wyliczanie wysokości składki OC dla klienta to nic innego, jak obliczanie ryzyka spowodowania przez niego kolizji. Na podstawie statystyk firmy ubezpieczeniowe ustalają, która grupa kierowców powoduje najwięcej wypadków i wylicza cenę ubezpieczenia za samochód.

Każda polisa OC wyliczana jest indywidualnie. Na wysokość składki w dużej mierze wpływa także marka i model samochodu. Kolejnym parametrem jest pojemność silnika – im większa, tym większa jest jego moc. Samochody mogące rozwijać duże prędkości powodują rozleglejsze szkody w momencie zderzenia. Innym czynnikiem, który może zaważyć na cenie polisy OC, jest np. masa pojazdu (za OC większego auta trzeba zapłacić więcej), planowany roczny przebieg, a także doświadczenie kierowcy.

Co wpływa na ostateczną wysokość składki OC/AC?

Najtaniej za OC zapłacą kierowcy, którzy od kilku lat posiadają prawo jazdy, mają ponad 30 lat i w ciągu ostatnich 5-7 lat nie spowodowali żadnej szkody. Osoby, które mają uprawnienia do kierowania samochodem krócej niż 3-4 lata, ze względu na swoje niewielkie doświadczenie za kółkiem, są sprawcami największej liczby wypadków i to właśnie oni zapłacą za OC najwięcej.

W przypadku kolizji bądź kradzieży właściciel samochodu otrzymuje samochód zastępczy. A dodatkowo na miejsce stłuczki przyjeżdża pomoc drogowa, która bezpłatnie holuje auto nawet do 100 km. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują. Taka opcja zapewnia im komfort i bezpieczeństwo oraz gwarancję szybkiej pomocy na drodze.

Jak można obliczyć cenę polisy OC/AC?

Cenę polisy OC możesz obliczyć samodzielnie w domu przy pomocy kalkulatora składek. Taki kalkulator znajdziesz na stronie LINK4. Formularz składa się z prostych pytań pogrupowanych na 7 części.

W pierwszej części, dotyczącej samochodu, musisz wpisać rok produkcji i rodzaj pojazdu. Następnie wskazać markę. Po wpisaniu rodzaju, paliwa, typu nadwozia i pojemności silnika przychodzi czas na pytania o właściciela auta i podanie jego danych adresowych.

Po wypełnieniu wszystkich rubryk w formularzu kalkulator obliczy Twoją składkę OC i będziesz mógł wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia. Zapłacisz za niego przelewem bankowym, bądź przy użyciu płatności BLIK. Płatności możesz dokonać jednorazowo lub rozłożyć ją na dogodne raty.

Cena polisy OC. Wylicz ją w kilkadziesiąt sekund!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zakup polisy OC jest obowiązkowy niezależnie od tego, czy auto jest sprawne, czy też nie. Jego cena jest różna i ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje OC dla Twojego pojazdu, odwiedź stronę LINK4, a kalkulator w mniej niż 60 sekund obliczy wysokość składki. 

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl.