W dniach od 24 do 26 maja 2019 r. na Jurę Krakowsko-Częstochowską licznie zjechały rozmaite wersje MINI. Roczniki, kolory i nadwozia oraz wersje modeli ukazały wszelkie możliwe zalety i uroki samochodów tej marki.

Ten I Turystyczny Rajd Mini odbywał  się pod  Honorowym Patronatem Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego, Związek Gmin Jurajskich – Zarząd w Ogrodzieńcu oraz Miasto i Gminę Żarki. Całe wydarzenie przygotowano z okazji 60-lecia Mini. Wzięli w niej udział właściciele oraz fani klasycznych Mini oraz nowych MINI, którzy zjechali z całej Polski i zagranicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Ślubne Mini Ślubne MINI oraz EL MUNDO – Instytut Języków Obcych. Grupę Partnerów stworzyli: Alcomex, Areon Polska, Auto Ekspert, BM Racing Team, BeEco Englishcars.pl, MADE of IRON, Mini Klub Polska, MINI-LAND.pl, Motoprzygoda, On Lemon Polska, Owners MINI Poznań, Park-Ogrodzieniec.pl, Piwo z Żuka, Drukarnia Polidruk, Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł, Winszujemy, Zamek Ogrodzieniec oraz firma Z Innej Perspektywy.

Patronat medialny sprawował między innymi nasz portal: KlassikAuto.pl

Głównym miejscem zlotu był Zajazd Jurajski w Podlesicach, gdzie oprócz zakwaterowania i gościny, uczestnicy mogli korzystać z siłowni, boisk do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, pograć w tenisa stołowego, a dzieciom udostępniono salę zabaw. Zaplanowano czas i atrakcje dla wszystkich.

Program całego weekendu był  niezwykle ciekawy.

W piątkowe popołudnie na parkingu przy Zabytkowych Jarmarkach w Żarkach odbyła się próba sportowa – MINI OES. Została ona przygotowana przez kierowcę wyścigowego Bartłomieja Mireckiego i jego zespół BM Racing Team a prowadził ją też kierowca rajdowy i dziennikarz – Krzysztof Słabikowski. Tor można było również  pokonać za kierownicą kilku MINI – zbudowanych specjalnie do wyścigów. Mają one homologację torową i biorą udział w serii wyścigów MINI Challenge PL. Ta atrakcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i uczestników Rajdu, jak i licznie zgromadzonych widzów.  Pan Jurek – Organizator – przygotował też specjalne Miasteczko MINI. Tam testowano nowe samochody z salonu MINI Bawaria Motors, odbywały się pokazy detailngu w wykonaniu Made of Iron oraz można było odwiedzić stoiska partnerów.
Dla dzieci zorganizowano przejazd w pełnym rynsztunku po torze bojowym wozem strażackim i pokaz gaszenia. Świetna zabawa, nie tylko dla najmłodszych, cieszyła się zainteresowaniem dorosłych, z których wielu z pewnością kiedyś  marzyło o zostaniu strażakiem.

Zdecydowanie największą atrakcją, przygotowaną przez organizatora dla uczenia  60. rocznicy powstania marki było ustanowienie Rekordu Polski w kategorii: Największy wzór z samochodów osobowych. 95 pojazdów stworzyło napis: 60 YEARS MINI.

W sobotę po śniadaniu 109 załóg zjawiło się na starcie Rajdu w Podlesicach. Po krótkiej odprawie o godzinie 10:00 uczestnicy wyjechali na trasę liczącą 102 km. Po drodze przewidziano zwiedzanie zamków w Mirowie, Bobolicach i Olsztynie k. Częstochowy, zwiedzanie Muzeum Starych Rzemiosł w Żarkach, konkursy, zadania specjalne i próby sprawnościowe. Po Rajdzie w Zajeździe Jurajskim w Miasteczku MINI można było ponownie testować samochody z salonu MINI Bawaria Motors, kupić gadżety związane z marką i odpocząć na leżakach i huśtawkach a także korzystać z wszystkich atrakcji Zajazdu.  Wieczorem odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Rajdu a po nim wieczorne biesiadowanie i tańce, które zintegrowały uczestników, a rozmawiano oczywiście – nie tylko o samochodach :)

Trzeci dzień zlotu wypełniła Parada MINI, do której przyłączyło się aż 137 aut. Samochody przejechały na podstawie Itinerera strzałkowego pod Zamek w Ogrodzieńcu. Tu z kolei u podnóża zamku ponownie samochody prezentowały się w pełnej krasie w Miasteczku MINI. Wystawa, połączona z testowaniem samochodów z salonu MINI Bawaria Motors, przyciągała tłumy odwiedzających. Uczestnicy parady i zlotu mieli także okazję zwiedzieć obiekty wchodzące w skład Parku Ogrodzieniec, tj. Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Tor Saneczkowy, Mini Park Linowy i wziąć dział w „Międzynarodowym Festiwalu Kultury Wczesnego Średniowiecza – XVI Najazd Barbarzyńców – na Kupieckim Szlaku” . Po godzinie 15.00 uczestnicy zlotu rozjechali się w świetnych humorach i z obietnicą spotkania za rok.

Trzeci dzień zlotu wypełniła Parada MINI, na której pojawiło się aż 137 aut. Samochody przejechały z Podlesic na podstawie Itinerera strzałkowego pod Zamek w Ogrodzieńcu. Tu z kolei u podnóża zamku samochody prezentowały się w pełnej krasie. Wystawa MINI przyciągała tłumy odwiedzających. Uczestnicy Turystycznego Rajdu MINI a było ich ponad 300 głosowali na najładniejsze klasyczne i nowe auto. Niespodzianką, trzymaną w tajemnicy przez organizatora, było auto, które przyjechało prosto z programu TVN Turbo „Klimek kontra Duda”. Uczestnicy Rajdu wybrali swojego zwycięzcę,  a został nim „Cwaniak” czyli niebieskie klasyczne MINI przebudowane przez Grzegorza Dudę. Dodatkowo uczestnicy mieli także okazję zwiedzić obiekty wchodzące w skład Parku Ogrodzieniec, tj. Park Miniatur, Dom Legend i Strachów, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Tor Saneczkowy, Mini Park Linowy. Na Zamku wzięli też udział w odbywającym się  „Międzynarodowym Festiwalu Kultury Wczesnego Średniowiecza – XVI Najazd Barbarzyńców – na Kupieckim Szlaku”.  Po godzinie 15.00 uczestnicy zlotu rozjechali się w świetnych humorach i z obietnicą spotkania na kolejnej edycji.

To pierwsza impreza a świetnie przygotowana, z bardzo interesującym programem i wydarzeniami towarzyszącymi. Wielkie słowa uznania dla Pana Jurka za doskonałą organizację. Gratulujemy i do zobaczenia za rok.

A ze swej strony również dziękujemy za miłą pamiątkę naszej współpracy :)

Zapraszamy do skorzystania również z naszego patronatu medialnego. Szczegółowe informacje: https://klassikauto.pl/zasady-obejmowania-patronatow-przez-klassikauto-pl/

 

Fotografie udostępnili: Jerzy „Juro” Jurkowski, Dariusz Machura oraz uczestnicy Rajdu.