Skuteczna popularyzacja zabytkowej motoryzacji. Pan Czesław Paczkowski – członek Automobilklubu Wielkopolskiego udzielił nam kilku informacji o wspaniałej wystawie w Poznaniu.

1. Kto jest organizatorem wystawy?
Organizatorem wystawy jest już 90 letni Automobilklub Wielkopolski (baner widać na ścianach wystawy).

2. Skąd pomysł na wystawę w centrum handlowym?
Galeria Poznań City Center początkowo zaproponowała nam na ustawienie kilku samochodów w korytarzach galerii, ale w efekcie postanowiono zrobić na kilka m-cy profesjonalną wystawę w wolnym lokalu na piętrze.

3. Do kiedy wystawa będzie w centrum handlowym?
Wystawa na razie przewidziana jest na okres 8 miesięcy, ale może się przedłuży. Uzależnione to jest od dyrekcji Galerii PCC.

4. Czy trudno było namówić właścicieli aut do ich udostępnienia w centrum handlowym?
Powstała w Klubie lista chętnych do wystawienia samochodów. Jak widać chętnych nie brakowało!

5. Jest Pan członkiem automobilklubu? Od kiedy interesuje się Pan autami zabytkowymi? Czy poza tym Fordem ma Pan inne auta zabytkowe?
Od lat 80. członkiem AW jest mój syn, a ja jestem od kilku lat po przejściu na emeryturę (zawodowo zajmowałem się projektowaniem mostów kolejowych). Mamy trzy Fordy Taunusy z lat: 1962,63 i 64! Ten niebieski na wystawie jest po teściu, który przywiózł go w 1976 roku ze Szwecji. To początek historii Taunusów w rodzinie. Ten stojący na wystawie był w górach Taunus, które rozciągają się w rejonie Frankfurtu nad Menem-Wiesbaden i stąd nazwa! Pozostałe auta synowie kupili po „dojściu” do Prawa Jazdy (lata 80-te). To są ich pierwsze samochody.

6. Czy kłopotliwe było wprowadzenie samochodów do tego lokalu w centrum handlowym?
Jest górny parking, na który wjeżdża się komfortowo a różnica między parkingiem a piętrem naszej wystawy jest około 1 m i tam Galeria przygotowała aluminiowe pochylnie, po których zjeżdżaliśmy do PCC! Ustawienie i wybór samochodów robili Koledzy z sekcji pojazdów zabytkowych, czyli Klubu i mnie przy tym nie było.

7. Wiele osób odwiedza wystawę?
Wystawa ma sporą frekwencję, największą w soboty i niedziele w godzinach południowych (sięga do 1500 osób w ciągu godziny!).
W pozostałych godzinach i dniach jest spokojniej, ale ciągle mamy ruch.

8. Czy odwiedzający pytają o te samochody?
Często pytani jesteśmy o historię samochodów, o modele, roczniki. Często snują się wspomnienia, że ….. takiego miałem, takim jechałem do ślubu itd. Itp.!

Dziękujemy za rozmowę.