Jazda z przyczepą, niezależnie od jej wielkości, jest obwarowana konkretnymi przepisami ustawy o ruchu drogowym, których musimy przestrzegać celem zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym uczestnikom drogi. Dlaczego wietlenie na przyczepach jest tak ważne? Jak połączyć auto z przyczepką, aby móc ją należycie wietlić? O czym powinniśmy pamiętać wybierając gniazdka oraz adaptery niezbędne do prawidłowego wietlenia przyczepy? Jakie ich parametry są najistotniejsze dla właściwego działania?

  1. Gniazdo przyczepy a światła cofania i inne – po co się je instaluje?
  2. Jak wybrać najlepsze gniazdko do przyczepki?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając gniazdka do przyczepy samochodowej?

Gniazdo przyczepy a światła cofania i inne – po co się je instaluje?

Aby móc poruszać się po drodze autem z przyczepką musimy spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie przyczepie odpowiedniego wietlenia, co pozwoli innym kierowcom na lepszą ocenę naszego pojazdu na drodze. Możemy zrobić to poprzez zapewnienie połączenia elektrycznego łączącego samochód i przyczepkę. W tym celu będzie nam potrzebne stosowne gniazdko lub adapter, który umożliwi zasilenie wietlenia. Wymaganie to dotyczy zarówno niewielkich przyczep samochodowych i rowerowych, jak i przyczep kempingowych.

Jak wybrać najlepsze gniazdko do przyczepki?

Największą różnicą pomiędzy różnymi modelami gniazdek jest ilość znajdujących się w nich pinów. Na rynku znajdziemy opcje posiadające  7 lub 13 pin. Ważnym jest, aby w gnieździe i na wtyczce znajdowało się tyle samo pinów. Różnice w budowie gniazd i wtyczek 7 oraz 13 pinowych uniemożliwiają podłączenie różnych typów. Zastosowanie adaptera pozwala na podłączenie 13 pinowej wtyczki do 7 pinowego gniazda. Na rynku dostępne są również przejściówki pozwalające na podłączenie przyczepki z 7 pinową wtyczką do pojazdu wyposażonego w 13 pinowe gniazdo. Do wyboru mamy gniazda i wtyczki przystosowane do napięcia 12V lub 24V, przy czym ta pierwsza będzie odpowiednia dla większości samochodów osobowych. Z kolei 24V instalacja stosowana jest w pojazdach ciężarowych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://pitstop.sklep.pl/gniazda-wtyczki-adaptery.

Na co zwrócić uwagę wybierając gniazdka do przyczepy samochodowej?

Wybierając gniazdko i adapter do bagażników i przyczepek powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby połączenie między autem a przyczepą było możliwe. W tym celu musimy zadbać o odpowiednią liczbę pinów oraz napięcia prądu. Warto zwrócić także uwagę na dedykowane lub polecane przez producenta przyczepek produkty – dzięki temu będziemy mieć pewność, że dany układ zadziała i że nie będziemy mieli problemów z jego uruchomieniem oraz wykorzystaniem.