Rosnące koszty utrzymania i serwisu samochodów osobowych sprawiają, że kierowcy coraz chętniej decydują się na zakup używanych części do auta ze złomu. W artykule zastanowimy się, kiedy jest to rozsądne rozwiązanie oraz podpowiemy, gdzie znaleźć tańsze zamienniki.

Zakup nowej skrzyni biegów czy kompletnego silnika samochodowego z ASO często przewyższa rynkową cenę pojazdu. Niejednokrotnie – ze względu na wiek auta – taka operacja jest po prostu niemożliwa. Podobnie wygląda sprawa w przypadku remontu wspomnianych komponentów. Kupno elementów zawieszenia czy układu wydechowego albo fabrycznie nowej elektroniki do starszego pojazdu również może być nieopłacalne.

Okazuje się, że w przypadku awarii starszych aut w wieku 10-15 lat warto pokusić się o zakup tanich części samochodowych ze złomu. Zamienne komponenty, dostępne w stacji demontażu pojazdów, nie odbiegają jakościowo od nowych, a jednocześnie są wielokrotnie tańsze niż elementy oferowane przez sklepy motoryzacyjne czy serwis ASO. Używana, lecz oryginalna część to również lepszy wybór niż nowy, ale niskiej jakości zamiennik.

Które części do aut szczególnie warto kupować na złomie?

Obniżenie kosztów eksploatacji i serwisu samochodu to doskonałe rozwiązanie zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorców. W przypadku dużej floty używanych pojazdów, kupno części ze szrotu to świetny przykład rozsądnej optymalizacji kosztów utrzymania floty w firmie. Poniżej przedstawiamy, które części do aut szczególnie warto kupować na złomie.

  • Zderzaki, klosze oraz kompletne lampy i reflektory samochodowe.
  • Klapy bagażnika, drzwi i inne aluminiowe części karoserii.
  • Stalowe i aluminiowe felgi oraz kompletne koła do samochodu.
  • Fotele, kanapy, przełączniki, lusterka i rozmaite elementy wyposażenia wnętrza.
  • Silniki spalinowe, skrzynie biegów oraz elementy zawieszenia i układu wydechowego.

Wspomniane wyżej komponenty można zakupić w punktach kasacji aut, oferujących części używane do samochodów. Decydując się na zakup, warto wcześniej zweryfikować sprzedawcę i dokonywać transakcji wyłącznie w legalnie działających punktach demontażu pojazdów.

Jeżeli mieszkasz w okolicach Leszna, zwróć uwagę na używane części do samochodów ze stacji demontażu pojazdów Macii, oferowane w dobrej cenie.

Zakup części do aut zabytkowych – często jedyne dostępne, to te ze złomu

Miłnicy starej motoryzacji wiedzą, że zakup części do aut zabytkowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pomocą przychodzą miejsca oferujące używane części samochodowe.

Autozłom jest nierzadko jedynym miejscem, gdzie możemy znaleźć komponenty niezbędne do serwisu takiego pojazdu. Trudno się dziwić. Produkcja części do bardzo starych aut często nie ma sensu, ze względu na ich małą liczbę i skomplikowanie procesu.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Zdarza się, że producenci zamienników oferują nowe części zamienne do samochodów zabytkowych. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu kolekcjonerskiego charakteru pojazdu, to zdecydowanie powinniśmy postawić na oryginalne elementy i poszukać ich na złomowisku. Czasem mogą wymagać jedynie niewielkiej renowacji lub regeneracji w dobrym warsztacie.

Używane części samochodowe ze złomu są o wiele tańsze niż nowe, oryginalne części

Już we wcześniejszej części artykułu podkreśliliśmy, że używane części samochodowe ze złomu są o wiele tańsze niż nowe, oryginalne części. Nie ma tutaj głębszej filozofii – kupując używane części na złomie, oszczędzamy pieniądze.

W dobie rosnących kosztów utrzymania, właściciele pojazdów wykorzystujący samochody do celów prywatnych, z pewnością mogą czerpać benefity, korzystając z oferty elementów używanych, dostępnych na szrocie.

Przedsiębiorcy dysponujący własną flotą pojazdów, którą muszą samodzielnie serwisować, również mogą obniżyć koszty jej utrzymania, współpracując z lokalnym punktem kasacji pojazdów.

Dobre złomowisko samochodowe w przypadku dużych klientów może nie tylko zaoferować szeroki asortyment, lecz również atrakcyjną ofertę cenową. W dobie rosnącej inflacji i wysokich podatków, warto pokusić się o kontakt z pobliskim autozłomem.

Źródło powyższego zdjęcia: macii.pl

Części używane do samochodu często mają bardzo dobry stan techniczny

Obawy dotyczące jakości komponentów dostępnych na złomowisku samochodowym, często wynikają z niewiedzy i błędnych przekonań.

Części używane do samochodu często mają bardzo dobry stan techniczny – to zwykle elementy oryginalne, które w dłuższej perspektywie są dużo trwalsze niż tanie, nowe części zamienne ze sklepu motoryzacyjnego. W efekcie zyskujemy nie tylko niższą cenę, ale także wyższą jakość komponentów naprawczych.

Z czego wynika wysoka jakość używanych części samochodowych ze złomu? To proste! Na złomowiska trafiają często auta stosunkowo nowe. Pojazdy trafiające do autozłomu to samochody, które uległy kolizji, zalaniu lub innemu zdarzeniu, które dyskwalifikuje je z dalszej eksploatacji. Często są to auta, które uległy uszkodzeniu, a ubezpieczyciel uznał, że nastąpiła tzw. szkoda całkowita. Jednocześnie wiele ich części to elementy w bardzo dobrym stanie.

Części do auta ze złomu mają z reguły wyższą jakość niż nowe „tańsze zamienniki” oryginalnych części

Kierowcy szukając oszczędności przy zakupie części do naprawy starszego auta, często zwracają uwagę na tanie zamienniki dostępne w sklepach motoryzacyjnych. Oczywiście cena zakupu części zamiennych jest niższa niż oryginalnych komponentów z ASO.

W praktyce jednak oba rozwiązania nie są optymalnym ekonomicznie wyborem. Nowe części z ASO są bardzo drogie, z kolei nowe zamienniki są zwykle niskiej jakości. Co zatem wybrać?

Doskonałą alternatywą dla obu wymienionych rozwiązań jest zakup oryginalnych części używanych w legalnie działającym punkcie demontażu pojazdów.

Profesjonalne złomowiska samochodowe takie jak autozłom Macii oferują elementy pochodzące z demontażu nowych pojazdów, które uległy wypadkowi, a ich naprawa była nieopłacalna. W efekcie, wybierając używane części samochodowe ze złomu, zyskujesz pieniądze oraz wysoką jakość elementów.