Pontiac zaprezentował model Firebird 23 lutego 1967, pół roku po premierze Chevroleta Camaro. Za wygląd nowego modelu, w modnym wówczas stylu coke bottle, odpowiadał John DeLorean. Pomimo zastosowania uniwersalnych, w obu pojazdach, błotników oraz drzwi, Firebird został upodobniony do pozostałych modeli Pontiaca.


Dane samochodu ze zdjęć:
Rok produkcji: 1967
Pojemność silnika: 5,7 l
Moc: 252 km

Firebird nie wykorzystywał wszystkich podzespołów Chevroleta. Pojazdy różniła rama pomocnicza, przednie zawieszenie. Pontiac zastosował wzmocnione resory tylne. Układ przeniesienia napędu Firebirda pochodził z większego Pontiaca GTO. Przez cały rok produkcji występowały dwa warianty nadwozia – coupe typu hardtop oraz kabriolet.

Pomimo że Pontiac Firebird ostatecznie trafił do salonów samochodowych w Stanach Zjednoczonych w 1967 roku, to w planach koncernu General Motors (właściciela marki Pontiac) figurował już w latach 50. XX wieku. Wówczas skończyło się jednak na kilku prototypach Pontiaca Firebirda, z których część powstała też nieco później, we wczesnych latach 60.

Ciekawe jest, że modelu Pontiac Firebird prawdopodobnie w ogóle by nie było, gdyby nie… Ford Mustang. To właśnie sukces tego samochodu zapoczątkował nowy segment sportowych aut kompaktowych, który zyskał określenie „pony cars”. Do tej kategorii od początku zaliczał się także Pontiac Firebird, który ze względu na wysokie osiągi oraz pojemny silnik był również klasyfikowany jako „muscle car”.

Jednak projektanci modelu Pontiac Firebird w większym stopniu czerpali inspiracje z Chevroleta Camaro, niż z Forda Mustanga. Zresztą byli do tego w stu procentach uprawnieni, bo firmy Chevrolet i Pontiac należały do tego samego koncernu. W związku z tym Pontiac Firebird był powszechnie uznawany za bliskiego krewnego Chevroleta Camaro – w końcu oba samochody powstały na tej samej płycie podłogowej (F-body), a nawet w tym samym roku.

Najgroźniejszą konkurencją dla Pontiaca Firebirda na rynku w Stanach Zjednoczonych stanowił właśnie Ford Mustang, a także zapomniane już nieco auto: Mercury Cougar.

Ile wart jest teraz Pontiac Firebird?
Dane dla modelu z rocznika 1967-69, z silnikiem 6,6 litra i mocy 325 KM, wersja coupe.
Aktualne ceny dla tego modelu, w euro (dla rynku niemieckiego):
Stan 1: 52 000
Stan 2: 33 000
Stan 3: 21 000
Stan 4: 10 000
Stan 5: 5 000

W ciągu ostatnich 5 lat nastąpił wzrost wartości tego modelu o 8% (na rynku niemieckim). Samochód ze zdjęć był do sprzedania w 2019 roku za 100 000 zł.

Źródło:
Motoclassic Wrocław 2019
https://autokult.pl/t/52394,pontiac-firebird