Każdy pojazd to składowa wielu tysięcy części, które różnią się od siebie wielkością, wagą, działaniem. Złożone w całość, odpowiadają za komfortowe podróżowanie i wygodne użytkowanie pojazdu. Niektóre z nich nawet nie są nam znane z nazwy, bądź nie wiemy, do czego konkretnie służą. Niezwykle istotnym elementem każdego pojazdu spalinowego jest filtr paliwa. Jego zadaniem jest oczyszczanie paliwa z brudu oraz wytrącanie wody w nim zawartej. Sprawdź, czym dokładnie jest ta część, jak działa i kiedy należy zadbać o jego wymianę.

  1. Czym jest filtr paliwa i jak działa?
  2. Jak często wymieniać filtr paliwa?

Czym jest filtr paliwa i jak działa?

Filtr paliwa ma bardzo ważne zadanie — dba o czystość substancji napędzającej silnik. Niezależnie od tego, z jakim paliwem mamy do czynienia, filtr paliwa doskonale poradzi sobie z jego oczyszczeniem. Każda taka część wykonana jest z solidnych materiałów, w głównej mierze odpornych na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Filtr paliwa zazwyczaj wygląda jak niewielka metalowa puszka, z której wychodzą niezbędne połączenia paliwowe.

Filtr paliwa montowany jest zarówno w samochodach typu diesel, jak i tych napędzanych benzyną. Każdy typ paliwa zawiera swoje zanieczyszczenia, a rolą filtra jest ich wyłapanie, dzięki czemu nie będą oddziaływać negatywnie na samochód. Jednak to diesel wymaga znacznie lepszego filtrowania, gdyż wszelkiego typu zanieczyszczenia działają na silniki napędzane olejem bardzo destrukcyjnie. Gdyby nie filtr, wszystkie substancje stałe, takie jak rdza, piasek lub cząstki metalu dostawałyby się do komory silnika.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Bardzo ważną czynnością dla prawidłowego działania silnika jest regularna wymiana filtra paliwa. Zanim do tego dojdzie, trzeba zamówić odpowiednią część, w czym może Ci pomóc sklep motoryzacyjny Inter Cars. Jest to profesjonalne miejsce, gdzie znajdziesz części samochodowe do każdego samochodu, każdej marki, a fachowcy doskonale znający się na rzeczy, chętnie pomogą z doborem odpowiedniego elementu.

Zadajesz sobie pytanie o filtr paliwa? Co ile wymiana, aby nie wydawać dużo, a z drugiej strony — by nie narażać swojego samochodu na szwank? Najkorzystniej przeprowadzać taką wymianę co 15-30 tysięcy kilometrów, czyli ok. raz na rok. Jeśli ktoś nie jeździ tak dużo, nie warto rezygnować z wymiany filtra. W przypadku silników diesla warto dokonać tego przed zimą. Wiele zależy od typu filtra — koniecznością jest wymiana całej części lub jedynie elementu odpowiedzialnego za zbieranie zanieczyszczeń.