Książka Jacka Romanka wydana została w cyklu historycznym. To „unikatowe wydawnictwo przedstawiające najciekawsze przykłady uzbrojenia (…) w kampanii 1939 roku. (…) Zamiarem autora, jak i twórców serii jest utrwalenie „osiągnięć polskiej myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego, z których do dziś dumne są następne pokolenia Polaków”.

We wstępie czytamy:

Tom oddany do rąk czytelników został poświęcony dwóm ciężarowym modelom. Pierwszym jest samochód ciężarowy Fiata model 618, natomiast drugim ciężarówka firmy Chevrolet. W przypadku pierwszego pojazdu, który jak dotąd nie doczekał się szczegółowego opracowania, warto zwróci uwagę, że jego podwozie posłużyło do prac nad kilkoma ciekawymi odmianami, które miały podnieść stopień motoryzacji polskiej armii. (….) Bez wątpienia konstrukcją stojącą na zupełne przeciwległym biegunie były ciężarówki Chevroleta. (…) W wojnie 1939 r. samochody Chevroleta brały udział jako etatowe środki transportu miedzy innymi w Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej”.

Publikacja zawiera szereg  informacji, opisów technicznych oraz dokumentacji fotograficznej. Szczególnie polecamy fanom historycznej motoryzacji wojskowej.

Opis przygotowano na podstawie książki (cytaty pochodzą ze wstępu) oraz materiałów publikowanych online na stronach księgarni : Znak

Książka dostępna na stronach internetowych.