Transport jest fundamentem efektywnego funkcjonowania Polskiej gospodarki. Jest to równocześnie bardzo dynamiczna branża, w której stale zmieniają się zasady i wymagania. Jakie są prognozy gospodarcze na ten rok dla sektora transportowego?

Dobry rok dla branży TSL?

W poprzednim roku sytuacja na świecie postawiła branżę transportowej w dość ciężkiej sytuacji. W tym roku przepowiadana jest jednak poprawa dynamiki i powrót na stabilne tory. Jest kilka ważnych dat, które należy zapamiętać jeśli chodzi o zmieniające się przepisy.

Dwa tysiące dwudziesty czwarty to kolejny rok, w którym wprowadzane są istotne zmiany usprawniające sektor transportowy. Innowacje, takie jak elektroniczne listy przewozowe mają pozytywnie wpłynąć na płynny przebieg towarów. Za to przewidywane podwyżki oraz ułatwienia dla kierowców, mają zachęcić młodych ludzi do wyboru takiego, a nie innego zawodu.

Coraz częściej w branży transportowej wspominane są prawa kierowców, którzy spędzają długie godziny za kółkiem. W tym roku dalej ma być realizowany plan ujednolicania diet i płac na tle międzynarodowym. Tak, żeby każdy kierowca miał takie same warunki i możliwości zarówno do rozwoju, jak i odpoczynku.

Praca – kierowca ciężarówki i spedytor

Wysoki poziom aktywności gospodarczej przekłada się bezpośrednio na potrzeby transportowe. Można spodziewać się jeszcze większego zapotrzebowania na pracowników przewozowych oraz na kierowników branży logistycznej.

Już od jakiegoś czasu zawód kierowcy uznawany jest za deficytowy. Oferty pracy dla kierowcy w Internecie są bardzo liczne. Najwięcej propozycji znajdziesz na specjalnych stronach w sieci, na przykład pod linkiem: www.gowork.pl. Przebierając w ogłoszeniach, warto również sprawdzić opinie o firmach transportowych, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami.

Spedytorzy tak samo jak kierowcy nie mają co martwić się o miejsca pracy. Intensywny rozwój tego sektora gospodarki zapowiada nie tylko coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w danych dziedzinach, ale również godne wynagrodzenia i podwyżki.

Na co zwracać uwagę przygotowując prognozy gospodarcze dla TSL?

Prognozy gospodarcze przypominają odrobinę ciąg logistyczny. Składają się na wiele elementów, które niedoświadczone oko może łatwo pominąć. Rzeczą, o której kategorycznie nie można zapomnieć przy analizie gospodarczej branży transportowej, są ciągle zmieniające się przepisy.

Polityka i prawo mają osobny, ale nadal bardzo intensywny wpływ na transport lokalny i międzynarodowy. Przygotowując dokładniejsze analizy, należy zwrócić uwagę na nadchodzące regulacje i decyzje dotyczące infrastruktury drogowej. Nie należy również zapominać o klasycznych czynnikach ludzkich. Dobrym przykładem jest pandemia, która niesamowicie wpłynęła na status wszystkich struktur gospodarczych naszego kraju.

W tym roku branża transportowa wydaje się wracać na dobre tory. Popyt na usługi przewozowe nie maleje. Wręcz przeciwnie, przewidywany jest ciągły, dość dynamiczny wzrost, który w dobrej sytuacji stawia również spedycję i ogólnie logistykę.

 

Artykuł sponsorowany