W odpowiedzi na komentarz do jednego z wpisów na Fb stworzyłem taki teks na temat naszych wariacji, pasji, zbieractwa.

Są pasje, które są na chwilę. Są kaprysem, fascynacją trwającą miesiąc lub dwa. Są też takie, które są procesem, który trwa i ewoluuje. Do tej drugiej grupy zaliczam fascynację klasycznymi samochodami, a w moim przypadku szczególnie Wołgami.

Trwa to już kilka ładnych lat. W międzyczasie pojawiały się inne sprawy, były wzloty i upadki. Był czas kiedy moja Wołga stała przez pół roku w garażu ale miłość do klasyków, ze szczególnym upodobaniem do Wołg i Wschodu, sprawiła, że w czasie kiedy nie zaglądam do garażu uprawiam, krótko mówiąc, zbieractwo. Coś do dla kogoś może być nic nie wartym reliktem przeszłci, dla miłników rzeczy retro może być prawdziwym skarbem.
gadżety w aucie (1)

Czasami znajomi i przyjaciele robiąc porządki w domu czy u rodziców natkną się na coś co wyglądem lub napisami w cyrylicy sugeruje, iż dany przedmiot pochodzi zza wschodniej granicy. Dzwonią i pytają „czy chcesz takie coś, nie wiem co to…?”. Zawsze odpowiadam „tak”, choć nie zawsze wiem o co chodzi. Ważne by uratować od wyrzucenia przedmiot z historią.

Oczywiście wiele rzeczy też kupuję. I tak mam już na półce w domu lub w samochodzie: termos Wołgograd, ruskie aparaty Smiena, pozytywkę, banknoty o różnych nominałach, przypinki, medale, zegarki czy stylowy płaszcz po dziadku kolegi.
gadżety w aucie (4)

Idealna sytuacja jest, kiedy przedmioty możemy wykorzystać jako ozdobę w Wołdze lub innym klasyku. Jeśli nie jest to rzecz, która może być ozdobą samochodu a jest np; przedmiotem codziennego użytku to wtedy włączamy wyobraźnię i myślimy na jakim zlocie lub rajdzie historycznym możemy się pochwalić zdobyczą.

Czasami takie zloty trwają dwa dni, zawierają wiele atrakcji a właściciele klasyków dają popis swojej radosnej twórczości i pokaz zastosowania zdobytych przedmiotów. Lato i zloty już wkrótce….
Pozdrawiam sympatyków KlassikAuto.pl
Paweł Zawół​

Zdjęcia: moje oraz Adriana Urbańskiego

Od Red.: zapraszamy do opisywania swoich starych aut. Przykładowe pytania są w dziale Wywiady. W zamian wyślemy upominek.
gadżety w aucie (6) gadżety w aucie (5) gadżety w aucie (3)