Austro-Daimler to austriacki producent samochodów, a dokładniej filia Daimlera. Przedsiębiorstwo zostało założone 11 sierpnia 1899 roku funkcjonowało jako Österreichische Daimler Motoren Commanditgesellschaft Bierenz Fischer u. Co. Pierwszy samochód opuścił fabrykę dopiero 14 maja 1900 roku.

Dopiero w 1906 roku do firmy dołączył Ferdinand Porsche. Swoją pracę rozpoczął jako inżynier techniczny, jednak bardzo szybko został mianowany dyrektorem technicznym. To po części dzięki niemu fabryka rozpoczęła budowę pierwszych samochodów wyścigowych. 27 lipca 1906 r. zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Austro-Daimler. Tego samego roku fabryka zaczęła rozwijać się w kierunku militarnym i lotniczym.

Na swoim koncie fabryka miała takie modele jak samochód o nazwie Prinz Heinrich, samochód wyścigowy Sascha. W latach 20-tych firma zajęła się głównie rozwojem samochodu ADM, natomiast w 1927 roku zastąpił go nowy model – ADR. Ostatnią dużą produkcją Austro-Daimlera był model Bergmeister.

Prezentowany na zdjęciach model to Austro Daimler ADR wyprodukowany w 1927 roku. Ten luksusowy samochód został zaprojektowany przez byłego pracownika Porsche- Karla Rabe. Wyposażony w 6 cylindrowy silnik o pojemności 2994 ccm i mocy 70 KM, potrafi osiągnąć maksymalną prędkość 120 km/h.

Egzemplarz, który Wam przedstawiamy został sprowadzony do Polski i sprzedany przez Towarzystwo Budowy i Sprzedaży Samochodów S.C. w Krakowie. Takie samochody dostarczane były najwybitniejszym polskim automobilistom oraz arystokracji.

Nie są znane dzieje tego egzemplarza w czasie wojny, ale był widziany jako taksówka w Zakopanem w latach 50-tych. Startował w pierwszych powojennych, polskich rajdach w latach 1968 – 1970. Pochopnie rozebrany przechował się przez ponad 20 lat w częściach do 1997 roku, kiedy został zakupiony przez poprzedniego właściciela i po trwającej ładnych parę lat drobiazgowej odbudowie został ponownie uruchomiony. Poprzedni właściciel parokrotnie startował nim w Beskidzkich Rajdach Pojazdów Zabytkowych.

Stryj obecnego właściciela był w latach dwudziestych założycielem Automobilklubu Krakowskiego i posiadał identycznego Austro Daimlera, kto wie, może to jest ten sam samochód.

Źródło:
Automobilklub Beskidzki