W jaki sposób kupujemy samochody? Rozmaicie – choć zwykle rozglądamy się za pojazdami używanymi, czyli nieco tańszymi. Rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na nowy nabytek z salonu samochodowego. Dlatego też odwiedzamy komisy oraz różnorodne aukcje. Na niektórych z nich wystawiane są auta powypadkowe. Czy warto się nimi zainteresować?

Aukcje aut powypadkowych: Polska i Zachód

Licytacje aut organizowane są przez przeróżne podmioty. Robią je na przykład służby mundurowe (policja czy wojsko). Kiedy wyposażają flotę w nowe pojazdy, wtedy starsze są wystawiane na aukcjach. Lądują na nich zarówno osobówki, jak i nieco mniej typowe samochody, na przykład jeepy: idealne do wypadów w teren. Również i banki przygotowują tego rodzaju aukcje. Nas jednak najbardziej interesują te, które odbywają się pod auspicjami firm ubezpieczeniowych. Na nich przeważnie znajdują się samochody powypadkowe. W jaki sposób trafiają one do ubezpieczalni? Otóż kiedy ich klienci mają wypadek, nieraz koszt naprawy pojazdu jest zbyt wysoki dla firmy, dlatego decyduje się wypłacić odszkodowanie, a pozyskane auto wystawić na aukcji. Samochody takie nie zaliczają się do najdroższych. I jest to zrozumiałe, wszakże zwykle należy ponieść koszty, by przywrócić je do stanu używalności. Dlatego istotne jest, by trafnie oszacować wartość licytowanego samochodu powypadkowego i uwzględnić środki niezbędne do tego, by mógł on powrócić na drogę. Pomocny w tych rachubach może być na przykład zaufany mechanik lub po prostu człowiek znający się na rzeczy.

Co ciekawe, licytujemy auta powypadkowe nie tylko z Polski, lecz również z krajów zachodniej Europy. Najliczniej w taki sposób sprowadzamy pojazdy z Niemiec, na co wpływ ma także bliskość geograficzna tego kraju. Ostatnio coraz liczniej kierujemy swą uwagę w stronę nieco dalszych terytoriów. Interesujemy się choćby licytacją samochodów powypadkowych ze Szwajcarii. Słynie ona bowiem nie tylko z zegarków czy serów, lecz również z bardzo dobrej infrastruktury komunikacyjnej. Kierowcy poruszają się równymi drogami i autostradami, w związku z czym ich samochody nawet po wielu latach użytkowania wciąż przedstawiają sobą dużą wartość. 

Jeśli interesujemy się autami powypadkowymi ze Szwajcarii, wówczas dobrze, abyśmy przystąpili najpierw do aukcji organizowanej przez polskiego pośrednika. Jeżeli zgłosimy w niej najlepszą ofertę, wtedy będzie on nas reprezentował na zewnętrznej licytacji organizowanej przez firmę ubezpieczeniową.