Co zachwyca kobietę?

Ile ludzi, tyle gustów i zachwytów, także w kwestii samochodów. Szczególnie, że tych – w dziejach motoryzacji światowej – pojawiło się tysiące w różnorodnych wersjach i typach nadwozi oraz silników, już o kolorach nie wspominając :)…
Dlatego właśnie może warto pokusić się o własną prezentację, ranking aut, które podziwiane z bliska, wzbudziły mój zachwyt.

Pierwszym powodem zauroczenia zawsze jest kształt, wielkość lub linia samochodu. Zdecydowanie rzadziej, ale się zdarza, że nawet czasem kolor pojazdu decyduje o tym, co „wpadnie” mi w oko.

Chcę zaprosić Czytelników portalu Klassikauto.pl do małej przygody związanej z próbą pokazania tych samochodów, które w ostatnim czasie znalazły się w zasięgu obiektywu mojego aparatu fotograficznego. I są po prostu… piękne. Miałam okazję im się przyjrzeć, zachwycić się od pierwszej chwili i choć przez chwilę pomarzyć o przejażdżce.

Na początek moje spotkanie z najstarszymi modelami samochodów, które są w prywatnych rękach i jeżdżą po naszych drogach. Dzięki wielbicielom motoryzacji mogłam zobaczyć z bliska stuletnie pojazdy.  Warto je podziwiać, bo to od nich wszystko się zaczęło…

Moim zdaniem te samochody: Ford T – w trzech odsłonach, Buick i Reo są bardzo eleganckie, pełne majestatu. Ciekawe, że pionierzy motoryzacji już wówczas zadbali o komfort kierowcy i pasażerów. Nawet w wielu drobiazgach, jak światła – w kształcie minilatarni, logo marki, układ deski rozdzielczej i elementów sterowania były tak starannie dobierane, by jazda nimi stała się prawdziwą przyjemnością. I dlatego właśnie zrobiły na mnie wielkie wrażenie.

FORD T TIN LIZZIE, rok produkcji: 1911, pojemność silnika: 2900 cm3

Model T zdominował rynek tanich samochodów. W sierpniu 1913 r. ruszyła linia montażowa w Ford’s Highland Park. Do 1927 roku na świecie zostało sprzedanych ponad 16 milionów pojazdów, kiedy została zastąpiono je nowym Modelem A. Z pewnością Tin Lizzie zmieniła świat  – była najważniejszym samochodem w historii. Do dziś od Lizzie, po prostu nie można oderwać oczu…

 

FORD Model T (runabout), rok prod.: 1911, pojemność silnika: 2900 cm3, moc: 20 KW
Prędkość: 70 km/h
Spalanie: 11-17l/100 km

Ten przykład dwuosobowej wersji auta jest dla mnie wyjątkowy poprzez nieoczywiste zestawienie  dwóch kolorów – zieleni i złota…  Wrażenie robi także zaprojektowanie przestrzeni dla kierowcy i pasażera. Ford szczególnie pięknie prezentował na podjeździe przed Grand Hotelem w Karlovych Varach :)

 

FORD T Touring, rok produkcji: 1917, pojemność silnika: 2960 cm3, moc: 23 KM
Prędkość: 68 km/h

Każdy z prezentowanych modeli Forda T jest unikatowy, więc nie można przejść obok nich obojętnie. Barwa oraz kształt są ponadczasowe i z pewnością zachwycą każdego estetę.

BUICK E TOURING, rok produkcji: 1915, pojemność: 2700 cm3

Firma Buick Motor Car Company była podstawą i głównym źródłem przychodów General Motors. Od początku Buick był znany jako samochód wielkiej mocy.  Modele z 1910-1918, z silnikami cztero- sześciocylindrowymi, były produkowane w różnych wersjach, np.: Model 21 Five Passenger Touring Car, Model 26 Runabout, Model 39 Four Door Touring Car i Model 41 Limusine, B36 Roadster, B38 Coupe.

Na zdjęciach Model E Touring, w czarnej barwie wygląda niezwykle dostojnie.

 

REO SIX M Touring, rok produkcji: 1917, pojemność: 5014 cm3, moc: 30KW
Silnik: 6 cylindrów

Reo to auto z piękną sylwetką, niezwykle proporcjonalne względem rozstawu osi i swej długości. Powstało w firmie REO Motor Car Company, z siedzibą w Lansing w stanie Michigan, która w latach 1905-1975 produkowała samochody i ciężarówki. Założycielem był Ransom E. Olds, twórca m.in. Olds Motor Vehicle Company, znanej jako Oldsmobile. Do roku 1907 firma REO była jednym z czterech najbogatszych producentów samochodów w USA.

Prezentowany stulatek na zlocie w Zabełkowie w 2017 r. przykuwał uwagę wszystkich, zarówno kolekcjonerów, jak i publiczności. Czyż nie jest piękny?

Zapraszamy do komentowania i podzielenia się swoimi opiniami. O jakie samochody uzupełnilibyście tę listę?

Opracowanie na podstawie:
http://www.american-automobiles.com/Buick-1910-1919.html
https://en.wikipedia.org/wiki/REO_Motor_Car_Company
https://www.bonhams.com/auctions/21153/lot/377/