Samochód uznany za historyczny ma specjalny status, który wiąże się z określonymi przywilejami. Jednym z nich jest brak obowiązku wykupowania całorocznego ubezpieczenia OC. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest auto historyczne?

Warto mieć świadomość, że w polskich przepisach istnieje rozróżnienie na auto historyczne i zabytkowe. To dwa odmienne pojęcia, których nie należy traktować synonimicznie. Definicja pojazdu historycznego została określona w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej brzmieniem, tym mianem nazywa się pojazd, który spełnia jedno z poniższych kryteriów:

  • ma status zabytku i znajduje się w odpowiednich rejestrach, które potwierdzają jego zabytkową wartość,
  • został wyprodukowany ponad 40 lat temu,
  • ma więcej niż 25 lat – dodatkowe warunki to tym w przypadku to oryginalność co najmniej 3/4 podzespołów i wstrzymanie produkcji danego modelu nie wcześniej niż przed 15 laty,
  • został uznany przez biegłego za auto unikatowe lub o ponadnormatywnej wartości dla historii przemysłu motoryzacyjnego.

Jak więc widać, pojęcie pojazdu historycznego jest szersze niż zabytkowego, które się w nim zawiera. Krótko mówiąc, samochód uznany za zabytek jednocześnie zyskuje status historycznego, lecz w drugą stronę to nie działa, tzn. nie każde auto historyczne jest zarazem zabytkowe. Z punktu widzenia ubezpieczenia pojazdu nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ towarzystwa w jednakowy sposób traktują auta zaliczane do obu tych grup. Przeanalizujmy tę kwestię w odniesieniu zarówno do obowiązkowego OC, jak i nieobligatoryjnego autocasco, o którym poczytasz więcej pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Ubezpieczenie OC dla samochodu historycznego

Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, skrótowo zwane OC, jest obowiązkowe, tzn. trzeba je wykupić dla swojego auta. Zasada ta odnosi się jednak do „standardowych” pojazdów, a nie historycznych, które są objęte innymi regulacjami. O ile dla „zwykłego” aut trzeba wykupić polisę na cały rok, nawet jeśli cały czas stoi nieużywane, o tyle samochody historyczne mogą być pozbawione polisy, o ile nie wyjeżdżają na drogę. Właściciel takiego auta ma więc prawo do niewykupywania ubezpieczenia np. zimą, gdy nie rusza się nim z garażu, a wyciąga go dopiero na wiosnę, kiedy robi się cieplej. Właśnie w chwili wyjechania na drogę publiczną kierowca jest zobowiązany do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej.

W odróżnieniu od „normalnych” samochodów posiadacz modelu formalnie uznanego za historyczny jest uprawiony do nabycia OC krótkoterminowego, które wygasa nie po roku, tak jak standardowa polisa, lecz po 30 dniach. Przy wyborze takiej oferty należy postępować w taki sam sposób jak zawsze, tzn. zdecydować się na propozycję z jak najniższą składką. Najlepsze ubezpieczenie OC na miesiąc to po prostu najtańsze OC i tego zawsze warto się trzymać. Co równie ważne, pojazd historyczny może – i często powinien – być objęty autocasco.

Autocasco dla samochodu historycznego

Ubezpieczenie AC jest co prawda nieobowiązkowe, ale właściciele droższych samochodów o statusie historycznych zdecydowanie powinni postrzegać je jako obligatoryjne. Dlaczego? M.in. dlatego, że zabezpiecza finansowo na wypadek kradzieży. Jeżeli więc np. Twój 40-letni Mercedes, w którego inwestujesz od dziesięciu lat, padnie łupem złodziei, otrzymasz z tego tytułu adekwatne odszkodowanie. Oczywiście w żaden sposób nie ukoi to bólu po stracie ukochanego egzemplarza, ale choć trochę go osłodzi.

Poza tym AC zapewnia wypłatę rekompensaty finansowej za wszelkiego rodzaju inne szkody bez względu na to, w jaki sposób i z jakiego powodu do nich doszło. To szczególnie ważne dla osób, które regularnie – np. kilka razy w tygodniu – jeżdżą swoim zabytkowym pojazdem. W takim przypadku ochrona na wypadek stłuczki z własnej winy czy z powodu zderzenia ze zwierzęciem, które wybiegło niespodziewanie na drogę, może okazać się bardzo cenna.

W odróżnieniu od obowiązkowego OC wybór autocasco nie powinien być jednak podporządkowany wyłącznie kwestiom finansowym. Należy poszukiwać oferty nie jak najtańszej, tylko w jak największym stopniu odpowiadającej Twoim indywidualnym wymaganiom i ryzykom, jakim podlega auto. Pamiętaj, że jeśli po upływie roku współpraca z daną firmą w ramach AC nie spełni Twoich wymagań, możesz przejść do innej. Sprawdź odpowiedź na pytanie, jak zmienić ubezpieczyciela samochodu?