Posiadanie samochodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Oczywiście każdy kierowca pragnie, aby był on sprawny jak najdłużej. Niestety czasami zdarza się, że w wyniku jakiejś usterki lub zdarzenia drogowego, może dojść do jego uszkodzenia. Jedną z awarii, z jaką z pewnością spotkała się już część kierowców, jest uszkodzona maska samochodu. W zależności od skali awarii można poradzić sobie z nią samemu lub niezbędna może okazać się wizyta u blacharza. Jak w takim razie poradzić sobie z uszkodzoną maską? Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Naprawa maski w samochodzie — od czego zacząć?

Mogłoby się wydawać, że uszkodzona maska to usterka, z którą bez większych problemów można poradzić sobie samodzielnie. Jednak z tym elementem karoserii wiąże się wiele niebezpieczeństw, o których wielu kierowców nie ma nawet pojęcia. W przypadku uszkodzenia maski samochodu pierwszym krokiem powinna być ocena awarii. Może się na przykład okazać, że przy zderzeniu ucierpiała nie tylko maska, ale również inne elementy, takie jak uchwyty do mocowań lamp przednich.

Po zdarzeniu, w wyniku którego ucierpiała maska samochodu, należy poczekać, aż ostygnie silnik. Jest to bardzo ważne, ponieważ znacznie ułatwi to ocenę zniszczeń, a kierowca będzie bezpieczny. Należy sprawdzić przede wszystkim, czy uszkodzeniu nie uległy mocowania maski znajdujące się przy przedniej szybie. W sytuacji, gdy maska zsunie się z mocowań, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie oddanie auta do blacharza. Ponowne osadzenie tego elementu karoserii nie jest bowiem łatwe i wymaga wprawy oraz profesjonalnych narzędzi.

Wymiana maski w samochodzie — kiedy będzie konieczna?

Wbrew pozorom, nie w każdej sytuacji wymiana maski w samochodzie może okazać się konieczna. W przypadku, gdy kierowca ma do czynienia jedynie z zagiętymi rantami, z tą usterką można poradzić sobie samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że podczas wyrównywania rantów należy wykonywać bardzo delikatne ruchy. Użycie większej siły może bowiem spowodować pęknięcie lakieru. W takiej sytuacji konieczne okaże się pomalowanie maski, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jednak w większości przypadków uszkodzona maska samochodu będzie wiązała się z jej wymianą. Maska jest bowiem wykonana z bardzo cienkiej blachy, przez co jej wyklepanie może okazać się bardzo karkołomnym pomysłem. Nałożenie szpachli także może dać mizerny rezultat. W przypadku poważniejszego uszkodzenia maski samochodu niezbędna może okazać się jej wymiana.

Dobrym pomysłem jest zakup używanej maski w kolorze identycznym do samochodu. Należy jednak zwrócić uwagę na jej stan techniczny, szczególnie na końce maski. W tym miejscu właśnie najczęściej pojawia się rdza. Jeżeli jednak kierowcy nie uda się znaleźć maski w identycznym kolorze, konieczne okaże się jej przemalowanie. Dobrym pomysłem będzie udanie się do lakiernika samochodowego. Pomalowanie maski wymaga bowiem dokładnego przygotowania powierzchni. Ponadto lakiernik bez problemu dobierze odpowiedni kolor maski, pasujący do reszty karoserii.

Naprawa maski w samochodzie — gdzie kupić nową część?

Jeżeli kierowca nie chce ryzykować kupując używaną maskę, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej części. Najczęściej producenci karoserii pokrywają maskę specjalnym podkładem. Po zakupie więc jest ona od razu gotowa do pomalowania. Zakup nowego elementu jest więc najlepszym rozwiązaniem. Wielu kierowców zadaje sobie jednak pytanie, gdzie najlepiej dokonać zakupu. Bardzo duży asortyment masek samochodowych można znaleźć na stronie sklepu https://automotors.eu/Maski-c435. Wystarczy jedynie podać model samochodu, jego rocznik oraz typ nadwozia, a każdy kierowca znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie maskę.

Wymiana maski w samochodzie zależy więc przede wszystkim od rodzaju powstałych uszkodzeń. Jeżeli ktoś nie czuje się na tyle pewnie, aby na własną rękę dokonać naprawy, warto udać się do zakładu blacharskiego. Pracujący tam specjaliści pomogą w naprawie maski i dobiorą najlepiej pasujący model oraz kolor.