Przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC warto kierować się ceną polisy. Oszczędzić można na składce na ubezpieczenie dzięki zniżkom dla bezszkodowych kierowców, wykupieniu polisy online i w pakiecie oraz rejestracji auta w mniejszym mieście.

Najmniej za polisy OC płacą doświadczeni kierowcy, którzy mają najwyższe zniżki na ubezpieczenie, a przy tym ubezpieczają samochód ze stosunkowo małym silnikiem – o pojemności do 1,0 l.

O cenie obowiązkowej polisy OC komunikacyjnej decyduje też miejsce zamieszkania kierowcy. Według statystyk za OC najmniej płaci się w woj. podkarpackim i opolskim czy świętokrzyskim, a najwięcej w dolnośląskim, mazowieckim i pomorskim. Mieszkaniec Opola czy Rzeszowa może zapłacić nawet o 20 proc. mniej za swoje OC przy ubezpieczaniu tego samego auta niż osoba mieszkająca we Wrocławiu czy w Warszawie i Gdańsku.

Sprawdźmy, jak zaoszczędzić na OC i zapłacić możliwie jak najniższą składkę.

Ile trzeba zapłacić za OC?

Najtańsze ubezpieczenie OC auta kosztuje około 300 zł, ale niewielu kierowców rzeczywiście otrzyma taką ofertę cenową. Średnie ceny obowiązkowych polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w styczniu 2019 roku oscylowały wokół granicy 1000 zł.

Za najtańsze ubezpieczenie auta trzeba zapłacić co najmniej 300-350 zł. Dla porównania, z początkiem 2018 roku średnia cena OC wynosiła 1032 zł, podobnie było rok wcześniej. Dziś to 1028 zł, co oznacza, że koszty zapewnienia obowiązkowego ubezpieczenia OC nieznacznie zmalały.

Gdzie szukać oszczędności?

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest ubezpieczenie go w ramach polisy od odpowiedzialności cywilnej. Z uwagi na fakt, że zakres ubezpieczenia i kwoty sum gwarancyjnych dla szkód osobowych i majątkowych są gwarantowane na mocy przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, kierowca może dowolnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupi polisę.

Oferty firm ubezpieczeniowych mogą różnić się znacznie pod względem wysokości składki rocznej, co spowodowane jest tym, że biorą pod uwagę odmienne czynniki przy wyliczaniu ceny ubezpieczenia. Przekłada się to na różne możliwości zaoszczędzenia na polisie w takich obszarach jak:

 • model, marka i pojemność silnika samochodu,
 • kierowca – wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania,
 • polisa – zniżki na OC i ewentualne zwyżki,
 • miejsce zakupu polisy OC – stacjonarnie, przez internet, w pakiecie, w porównywarce.

Pamiętać należy o tym, że Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych gwarantuje taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dlatego niezależnie od tego, gdzie wykupimy OC, zawsze ubezpieczenie to będzie zapewniało taką samą ochronę i te same sumy gwarancyjne dla szkód spowodowanych w ruchu drogowym przez ubezpieczonego kierowcę.

Ostrożna jazda – bezszkodowość i należne kierowcom zniżki

Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca, który ma zarejestrowane na siebie auto i ubezpiecza je sam w ramach OC, otrzymuje średnio 10 proc. zniżki na kolejną polisę. W sumie można uzbierać w ten sposób 60-70 proc. zniżki na OC. Trzeba mieć przy tym świadomość, że ubezpieczyciele mają własne sposoby na wyliczanie zniżek. Co więcej, zniżki uzyskane w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym niekoniecznie będą honorowane w kolejnym towarzystwie, w którym kierowca będzie chciał wykupić obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Standardem jest przyznawanie kierowcom za każdy rok bezszkodowej jazdy 10 proc. zniżki, co oznacza, że po 6 latach zgromadzić można 60 proc. zniżek i płacić mniej na OC. Jednak tryb przyznawania zniżek może być inny w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Przy bezpiecznej jeździe, bez generowania szkód, ubezpieczony może zgromadzić:

 • 70 proc. zniżki po 6 latach bezszkodowej jazdy w Proama,
 • 60 proc. zniżki po 3 latach bezszkodowej jazdy w MTU,
 • 60 proc. zniżki po 5 latach bezszkodowej jazdy w You Can Drive,
 • 60 proc. zniżki po 6 latach bezszkodowej jazdy w Aviva, Generali, Link4,
 • 60 proc. zniżki po 7 latach bezszkodowej jazdy w Benefia,
 • 60 proc. zniżki po 8 latach bezszkodowej jazdy w AXA,
 • 60 proc. zniżki po 10 latach bezszkodowej jazdy w Gothaer.

Za każdą szkodę odbierana jest część zniżki na ubezpieczenie OC – przy jednej szkodzie może być to od 10 punktów procentowych do nawet 30 punktów procentowych w Generali czy w Proamie.

Zniżki na współwłaściciela – czy to na pewno dobry pomysł?

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z nałożeniem zwyżki na ubezpieczenie OC w wysokości nawet do 30 proc. ceny podstawowej. Takie zwyżki nakładane są na osoby zwykle w wieku od 23 do 26 lat, jak i na świeżo upieczonych kierowców bez doświadczenia, bez względu na ich wiek. Można jednak uniknąć zwyżki, jeśli ubezpieczy się samochód razem ze współwłaścicielem, który dysponuje wysokimi zniżkami.

Warto sprawdzić, czy dopisanie doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego pojazdu przyniesie spodziewany efekt w postaci mniejszej stawki za OC. Kalkulator oc, który jest dostępny na ubezpieczamy-auto.pl pozwoli wyliczyć szybko cenę ubezpieczenia ze współwłaścicielem i dla porównania – dla młodego, niedoświadczonego kierowcy. Dowiemy się wówczas, jaka będzie różnica cenowa.

Wadą ubezpieczania auta ze współwłaścicielem jest taka, że jeśli dojdzie do powstania szkody, zniżki traci także osoba, która niekoniecznie kierowała autem przy danym zdarzeniu.

Korzystna cena za zakup OC w pakiecie

Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie oferują klientom pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych, łącząc sprzedaż obowiązkowej polisy OC z fakultatywną polisą AC. Przy takim zakupie można otrzymać zniżkę od zakładu ubezpieczeń (tzw. zniżka marketingowa) do 10 proc. wysokości składki ubezpieczeniowej.  Zdarza się, że zniżka należy się także tym klientom, którzy wykupują w jednej firmie ubezpieczeniowej ubezpieczenie OC i na przykład ubezpieczenie mieszkania lub ubezpieczenie na życie.

Zakup OC w porównywarce

Szeroka oferta ubezpieczycieli sprawia, że rozpoznanie wszystkich i porównanie ich ze sobą zajmuje czas klientowi. Można jednak łatwiej kupić OC w porównywarce i zaoszczędzić na wysokości składki. Co więcej, firmy ubezpieczeniowe oferują kilkuprocentowe zniżki za dokonanie zakupu ubezpieczenia online, np. za pośrednictwem porównywarki. Z tego względu warto sprawdzić ubezpieczenie samochodu na ubezpieczamy-auto.pl  i wybrać najtańszą polisę.

Wybór samochodu – które marki są droższe dla ubezpieczycieli?

Cena polisy OC w dużym stopniu zależna jest od wartości ubezpieczanego samochodu i od pojemności jego silnika. Już przy zakupie auta kwestie tę trzeba rozważyć. Luksusowe auto będzie pociągało za sobą wyższe koszty ubezpieczenia niż kompaktowy, kilkuletni samochód ze średniej półki cenowej.

Przykładowo, mniej za OC zapłacą kierowcy ubezpieczający samochody marki Dacia, Suzuki czy Kia. Najdroższe polisy są właściwe dla posiadaczy Lexusa, BMW, czy Rovera. Średnie ceny w ich przypadku wynoszą 1100-1245 zł za OC, podczas gdy dla marek najtańszych z perspektywy polisy OC będzie to średnio 660-730 zł.

Miasto – gdzie jest najdroższe OC?

W dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, ubezpieczenie OC statystycznie rzecz ujmując jest droższe niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to z tego, że ryzyko wypadku i powstania szkód rekompensowanych z polisy OC są wyższe w dużych aglomeracjach, przez co towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają składkę na ubezpieczenie samochodu w takim przypadku. Warto zastanowić się więc, czy nie lepiej zarejestrować auto w mniejszej miejscowości, gdzie np. znajduje się dom rodzinny kierowcy.

Co zrobić, jeśli mimo wszystko OC jest wysokie?

Bezszkodowa jazda i związane z nią zniżki, obecność współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, wykup ubezpieczenia OC w pakiecie, przez internet z wykorzystaniem porównywarki, a także ubezpieczanie samochodu z niższej półki cenowej w mniejszej miejscowości – to podstawowe zabiegi, które można zastosować dla zaoszczędzenia na OC.

Jeśli jednak pomimo ich wykorzystania cena OC jest dla kierowcy zbyt wysoka, może zastanowić się nad rozłożeniem płatności składki na obowiązkowe ubezpieczenie na raty. Nie spowoduje to obniżenia finalnej wysokości ceny ubezpieczenia OC – w zasadzie składka nieznacznie wzrośnie w skali roku, ale jednorazowy koszt miesięczny, kwartalny czy półroczny będzie mniej obciążający dla domowego budżetu.