Choć z roku na rok z polskich dróg ginie coraz mniej aut, sprytni złodzieje wciąż pozostają zmorą kierowców. Aby zminimalizować finansowe skutki takich zdarzeń, sięgnij po dobre autocasco. Jak ubezpieczyć pojazd, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dostać wysokie odszkodowanie po kradzieży? Podpowiadamy.

Kradzież auta jest ogromnym ciosem dla kierowcy. Takie zdarzenie odbija się nie tylko na finansach, ale również na poczuciu bezpieczeństwa oraz… codziennej logistyce. Dojazdy do pracy czy dowiezienie dzieci na zajęcia pozalekcyjne stają się zdecydowanie trudniejsze i nierzadko komplikują codzienność wszystkich domowników.

Ubezpieczenie OC a kradzież auta

Masz tylko ubezpieczenie OC? Jeśli Twój samochód zniknie z osiedlowego parkingu, nie dostaniesz od ubezpieczyciela ani złotówki. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie po kradzieży, sięgnij po ubezpieczenie od kradzieży auta – autocasco.

Ważne: pamiętaj, że nie każde AC ochroni portfel kierowcy przed skutkami kradzieży. Aby unikać frustracji, przed zawarciem umowy dokładnie przeanalizuj zapisy OWU, zwracając szczególną uwagę na zakres ochrony.

Kto powinien wykupić AC kradzieżowe?

Kradzież auta to nieprzyjemna niespodzianka dla każdego właściciela auta — bez względu na wiek pojazdu, jego wartość i stan techniczny. Ochroną ubezpieczeniową warto więc objąć każdy pojazd. Niestety, ze względu na ograniczony budżet, warunki ubezpieczycieli czy inne czynniki nie zawsze jest to możliwe.

Wykupienie kradzieżowego autocasco jest szczególnie wskazane:

  • właścicielom nowych aut oraz pojazdów o wysokiej wartości rynkowej;
  • osobom, które zostawiają auta na niestrzeżonych parkingach, zwłaszcza na noc;
  • kierowcom, którzy mieszkają w szemranych dzielnicach, w których kradzieże aut zdarzają się regularnie.

Ile kosztuje AC od kradzieży?

Wyliczając stawkę AC kradzieżowego, ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim wartość pojazdu i historię ubezpieczeniową kierowcy. Zwracają też uwagę na miejsce parkowania oraz użytkowania auta. Im wyższe ryzyko kradzieży, tym wyższa stawka AC.

Cena zależy jednak nie tylko od ryzyka ubezpieczyciela, ale również od wybranego pakietu.

Autocasco w formule all risk, które chroni nie tylko przed konsekwencjami kradzieży, ale również wszystkich innych zdarzeń, z pewnością będzie droższe od tego, obejmującego wyłącznie szkody kradzieżowe. Niedrogim wariantem będzie także AC w formule mini (określane często jako mini casco). Pamiętaj jednak, że z powodu niskiej ceny takie ubezpieczenia mają z reguły bardzo wąski zakres i wyłączenia, których koniecznie musisz mieć świadomość.

Jak wynika z danych porównywarki Mubi, AC kupione w pakiecie z OC możesz mieć już za 200 – 300 zł rocznie (dla aut o wartości do 20 000 zł). W przypadku droższych modeli jest to około 500 – 600 zł. Oblicz tanie AC na Mubi.pl i nie przeplacaj.

Jak wybrać najlepsze AC kradzieżowe?

Dobre AC zapewnia kierowcy dokładnie takie świadczenia, jakich oczekuje. Zanim zawrzesz umowę:

  • upewnij się, że wybrane przez Ciebie ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania po kradzieży auta. Jeśli sięgniesz po przypadkowe, najtańsze AC, może się okazać, że nie obejmuje zakresem takich szkód;
  • jeśli chcesz objąć zakresem wyłącznie szkody kradzieżowe, sięgnij po AC kradzieżowe. Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie od wszystkich ryzyk, sięgnij po ubezpieczenie w formule all risk;
  • zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz AC ze stałą sumą, ubezpieczyciel wyliczy kwotę odszkodowania na podstawie wartości auta z dnia podpisania umowy. Dzięki temu dostaniesz pełen zwrot kosztów skradzionego pojazdu. Jeśli sięgniesz po to z sumą zmienną, podstawą kalkulacji będzie wartość z dnia wystąpienia szkody. Odszkodowanie może być więc niższe, niż przypuszczasz. Jeśli do kradzieży dojdzie kilka miesięcy po zawarciu umowy, różnica w kwotach może wynosić nawet kilka tysięcy złotych;
  • udział własny w szkodzie. Udział własny to wartość (zazwyczaj określana procentowo), określająca jaką część szkody pokryjesz z własnych środków. Jeśli wyniesie 20%, składka będzie niższa właśnie o taką wartość. Niestety, po kradzieży, ubezpieczyciel pomniejszy kwotę odszkodowania o taki sam odsetek;
  • wymagane zabezpieczenia. Nie wszyscy wiedzą, że warunkiem wypłaty odszkodowania jest zazwyczaj zamontowanie w aucie zabezpieczeń antykradzieżowych. W zależności od wartości auta, ubezpieczyciele wymagają zazwyczaj instalacji jednego lub dwóch. Więcej informacji na temat temat znajdziesz w OWU;
  • wyłączenia odpowiedzialności. Wyłączenia odpowiedzialność ubezpieczyciela to sytuacje, za które TU nie weźmie odpowiedzialności i co za tym idzie, nie wypłaci odszkodowania. Może być to np. zgubienie kluczyków, pozostawienie ich w ogólnodostępnych miejscu (np. na stoliku w kawiarni) czy brak sprawnych zabezpieczeń antykradzieżowych;
  • upewnij się, że umowa ubezpieczenie nie zawiera opcji konsumpcji ceny ubezpieczenia. Jeśli ją zawiera, po wystąpieniu jednej szkody w roku ubezpieczeniowym, ubezpieczyciel pomniejszy kwotę kolejnej rekompensaty o wypłacone już odszkodowanie.