Motocykle oraz skutery mają rzeszę zwolenników. Podróżowanie na jednośladach to nie tylko szybki sposób na przemieszczanie się z punktu do punktu, ale także niezwykłe doświadczenie. Zanim wyjedziesz na drogi, dowiedz się, czy koniecznie musisz wykupić ubezpieczenie OC.

Czym jest ubezpieczenie OC

Potocznie używany skrót OC oznacza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wykupuje się je zarówno dla samochodów, jak i innych pojazdów, w tym motorów. Zazwyczaj taka umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy. Istnieje ona po to, aby ochronić poszkodowanych w kolizji spowodowanej przez pojazd ubezpieczonego. W momencie, gdy dochodzi do stłuczki, poszkodowany ma pewność, że zostanie mu wypłacona należna rekompensata, którą pokryje polisa OC sprawcy. Natomiast do pokrycia kosztów naprawy pojazdu sprawcy niezbędne będzie ubezpieczenie AC.

Czy motor wymaga ubezpieczenia OC

Z roku na rok popularność motocykli oraz skuterów rośnie. Wiąże się to przywilejem, jakim cieszą się kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata. Mogą oni poruszać się małymi motocyklami bez konieczności uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Polskie prawo (a dokładniej Ustawa z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) rozpoznaje motocykle oraz skutery jako pojazdy mechaniczne, które muszą być zarejestrowane. Dodatkowo właściciel jest zobowiązany do wykupienia aktualnej polisy OC na okres całego roku. Częstotliwość korzystania z pojazdu nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Kary za brak ważnego ubezpieczenia są bardzo dotkliwe i wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego nie warto odkładać tego zakupu w czasie. Umowa ubezpieczenia OC powinna być zawarta najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu.

Jak wybrać ubezpieczenie OC

Dobra wiadomość dla fanów jednośladowców jest taka, że ubezpieczenia na motocykl czy skuter są relatywnie tańsze, niż na samochód. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert od mniejszych i większych agentów. Nie jesteś zorientowany na rynku ubezpieczeń? Nic nie szkodzi. Jeżeli zależy Ci na korzystnej polisie, skorzystaj z intuicyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator OC: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-oc/. Porównanie ze sobą różnych ofert to najłatwiejszy sposób na znalezienie taniego ubezpieczenia od wiarygodnego agenta.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia OC

Ceny składek wahają się w różnych punktach i są zależne od warunków zawieranej umowy, a także dodatkowych usług i zabezpieczeń, jakie proponują agenci. Co wchodzi w skład pakietów ubezpieczeniowych OC? Wariant podstawowy zazwyczaj obejmuje pomoc na terenie całego kraju, transport do warsztatu, a także wypożyczenie pojazdu zastępczego w przypadku wypadku lub kradzieży. Niektórzy agenci oferują także pomoc na terenie innych krajów, holowanie, zorganizowanie noclegu czy dostawę paliwa. Przy wyborze ubezpieczyciela warto dokładnie dopytać, na jakie usługi można liczyć w razie awarii czy kolizji. Dzięki zawarciu takiej umowy zarówno Ty, jak i inni kierowcy na drodze będziecie się czuć bezpiecznie.