The Baltic Classic Rally 2017” wyruszył 28 maja 2017 r. z Kopenhagi. Trasa rajdu wiodła przez Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i zakończyła się 10 czerwca 2017 r. w Berlinie pod Bramą Brandenburską (trasa rajdu wiodła praktycznie wokół całego Morza Bałtyckiego). Głównym organizatorem imprezy było the Endurance Rally Association, który jest organizatorem takich imprez jak Peking to Paris Motor Challenge, Blue Train Challenge, Classic Safari Challenge, Himalayan Challenge i wielu innych. Na starcie w Kopenhadze stanęło 75 wspaniałych zabytkowych aut, najstarsze pochodziło z 1925 roku, a najmłodsze z 1978 roku.

Na terenie województwa Zachodniopomorskiego przywitaliśmy uczestników rajdu 9 czerwca br. na byłym lotnisku w Broczynie koło Czaplinka, gdzie odbyły się specjalnie przygotowane próby czasowe. W godzinach wieczornych kawalkada 70 (niestety, nie wszystkie wytrzymały trudy rajdu) wspaniałych zabytkowych aut zawitała do Szczecina. Ale największą atrakcją była próba rozegrana 10 czerwca (sobota), na Wałach Chrobrego, czyli historycznych bulwarach nad Odrą. Jest to chyba najpiękniejsze miejsce Szczecina, wypełnione historią, a jednocześnie łączące Szczecin z morzem. To tam o godz.10.oo odbyła się specjalna próba jazdy na regularność i to tam można było z bliska obejrzeć te wspaniałe maszyny. To tam można było porozmawiać z uczestnikami i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ruch na Wałach Chrobrego został zamknięty po to, aby te wiekowe auta mogły zaprezentować się w pełnej krasie, a próba została przeprowadzona sprawnie i bezpiecznie. Start ze specjalnie przygotowanej rampy, z Prezydentem Szczecina jako Honorowym Starterem, w otoczeniu zieleni, flag, z profesjonalnymi prowadzącymi stanowił przedsmak emocji które rozegrały się chwilę potem. Żeby dobrze to ująć zamieszczamy cytat z oficjalnego raportu dnia na stronie internetowej the Endurance Rally Association:
…„Dzisiaj. To była ostatnia ostra jazda! Po dwóch tygodniach wariackiej przygody, wydawało by się, że ostatnia próba na regularność na Wałach Chrobrego w Szczecinie będzie „odpoczynkowa“. Nic bardziej mylnego! O godz. 10.oo załogi stawiły się na starcie do próby na Wałach Chrobrego. trasa – w stylu Wyścigu Formuły 1 Monte Carlo – ciasne nawroty, krawężniki i zmienna nawierzchnia, asfalt i zabytkowa kostka brukowa, (dobrze, że nie padało!), wyznaczona przeciętna prędkość – 80 km/godz. Wszystko to stanowiło to nie lada wyzwanie! Łatwo nie było. …

Tak, działo się! Kilkadziesiąt wspaniałych zabytkowych samochodów pędzących z piskiem opon w zakrętach powodowało że dłonie bardzo licznych kibiców same układały się do oklasków. A dłoni, tych malutkich i tych większych było bardzo dużo, tak jak dużo było ludzi którzy całymi rodzinami przyszli podziwiać tak zachwycające oldtimery. To było wspaniałe przedpołudnie. Po raz kolejny Szczecin pokazał, iż jest otwarty na gości z całego świata. Z całego, dlatego że załogi biorące udział w rajdzie pochodziły nie tylko z krajów naszego kontynentu, ale także z Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Australii (łącznie 16 państw).

Jeżeli wszystko się dobrze powiedzie, to za dwa lata znowu będziemy gościć u siebie uczestników „The Baltic Classic Rally”.

Pozdrawiamy Społeczność portalu KlassikAuto.pl
Leszek Gabryelski

Szczecin, czerwiec 2017r.