Poznań i najbliższa jego okolica minionego weekendu była świadkiem kilku poniższych wydarzeń:


Otwarcie sezonu, Stradale Club na Owocowej Plaży w Zborowie

W sobotę „Stradale Club” Poznań nad Jeziorem Niepruszewskim zorganizował otwarcie sezonu połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Oczywiście główną rolę grała włoska motoryzacja, ta z lat 90-tych XX w., jak i jej najnowsze wytwory. Naliczanej stawiły się Fiaty Punto, także ulepszone przez Abartha. Maserati BiTurbo, Alfa Romeo 164 i parę innych, coraz rzadziej widzianych na ulicach aut – cieszyło oko. Pogoda dopisała, kiełbaski piekły się wybornie w przyjeziornym ognisku, rozmowom nie było końca.

Kameralna Niedziela z Klasykami w Muzeum Sztuki Inżynieryjnej w Fiałkowie

Ostatni dzień weekendu zaczął się „Kameralną Niedzielą z Klasykami”, czyli wyjazdem do Muzeum Sztuki Inżynieryjnej Fundacji „Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa” w Fiałkowie.

O poranku pogoda była niepewna: wichura, na wschodzie czarne chmury, na zachodzie świeciło słońce. Ze względu na trwający od wczesnych godzin 1/2 Maraton Poznański – grupa entuzjastów motoryzacji zgromadziła się na parkingu jednego z podpoznańskich marketów i ruszyła w ponad 20 km przejażdżkę. Pogoda się wyklarowała, humory zdecydowanie się poprawiły.

Przedziwne to Muzeum: Stacja Kontroli Pojazdów połączona z częścią wystawową, w której zobaczyć można ponad 100 samochodów, w tym kilkadziesiąt Tarpanów, Maluchów, Polonezów, Żuków, Syrenę z podpisem Bohdana Łazuki, kilkanaście Mikrusów i ok. 330 motocykli produkcji krajowej od roku 1949. Jest też trochę pojazdów produkcji zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej (m.in. Harley Davidson zbudowany przez Pana Koprasa z części sprowadzonych ze Stanów, Cadillac Fleetwood Brougham z 1966 r., ElCamino itd.), samolot AN, plansza PKP, neon „WSK Poznań”, a w pomieszczeniach – mnóstwo pamiątek PRLu, części zamiennych, narzędzi, urządzeń diagnostycznych itd., itp. Jest naprawdę co oglądać!

#KlasykiemPoMiescie vol. 1 Rozpoczęcie Sezonu 2024

Ponadto w niedzielę, tym razem już w Poznaniu, po maratonie, obyło się „#KlasykiemPoMiescie vol. 1 Rozpoczęcie Sezonu 2024”. Poznańska społeczność naprawdę dość miała zimowego marazmu (chociaż cały rok coś działo się w zakresie poznańskiego carspottingu). W akcji wzięło udział kilkaset klasyków i youngtimerów. Trzykrotnie przejechaliśmy wyznaczoną trasą wokół Jeziora Maltańskiego, a fotografowie robili zdjęcia pojazdom w ruchu. Wydarzenie zakończyło się na parkingu przy Katedrze Poznańskiej. Uczestników spotu było tylu, że parking, okoliczne uliczki i placyki nie pomieściły wszystkich… Inicjatywa Mateusza Światkowskiego z „WTC Watch This Car” przekształciła się w poważne i bardzo szacowne wydarzenie!

Rozpoczęcie sezonu 2024 zgromadziło prawdziwe perełki – Citroena DS i SM, Biucka Electrę, Challengera T/A 340 Six Pack z 1970 r. i wiele wiele innych oldtimerów, których ze względu na formułę artykułu, nie uda się tu przedstawić, ergo – zapraszam na kolejne #KlasykiemPoMiescie!

Największy kalendarz imprez motoryzacyjnych w Polsce!

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia i zapraszamy Organizatorów do:

Jednocześnie zapraszamy do regularnego odwiedzenia największego w Polsce kalendarza imprez motoryzacyjnych: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Jest on na bieżąco uzupełniany!