Dojazd w góry nierzadko wymaga jazdy w niesprzyjających warunkach. SUV z napędem 4×4 jest sposobem na bezpieczne dotarcie na miejsce, również w sezonie zimowym.

Wyjazd w góry łączy w sobie aktywny wypoczynek, z możliwością podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Jest to jednak stosunkowo ryzykowna forma rekreacji. Do niebezpieczeństw czyhających na szlaku należy dodać również sam dojazd w góry. Górskie drogi to bardzo często serpentyny o zniszczonej nawierzchni. Może również przytrafić się konieczność przejazdu po drogach nieutwardzonych. Dlatego miłnicy górskich wypraw powinni postawić na samochody o znakomitych właściwościach terenowych – najlepiej takich jak pojazdy wykorzystywane przez GOPR.

Bezpieczny wyjazd w góry – przygotowanie na zmienne warunki atmosferyczne

Planowanie wyjazdu w góry należy zawsze rozpocząć od sprawdzenia prognozy pogody. Jednak nawet jeżeli okres naszego pobytu w górach ma być wypełniony słońcem, to warto zabrać ze sobą również, chociażby podstawową pelerynę przeciwdeszczową. Górskie warunki atmosferyczne bywają kapryśne. 

Miłnicy gór dobrze wiedzą też, że podstawą przygotowania wyjazdu w góry jest również poznanie trasy. Dotyczy to nie tylko samego szlaku, ale także dojazdu do miejsca rozpoczęcia wędrówki. Dostanie się do schroniska, czy bazy noclegowej może nie być łatwe. Obiekty tego typu mogą znajdować się w trudno dostępnych miejscach, do których nie prowadzą drogi asfaltowe. Dlatego osobom pojawiającym się w górach szczególnie często, niezbędny jest SUV z napędem 4×4.

SUV z napędem 4×4 – idealny samochód w góry, pozwalający odwiedzać je o każdej porze roku

Aby wycieczka w góry nie skończyła się jeszcze przed dotarciem na początek szlaku, należy koniecznie zadbać o bezpieczny transport. Zwłaszcza jeżeli odwiedzamy góry zimą. SUV z napędem na cztery koła nie tylko umożliwi sprawne pokonanie zaśnieżonej górskiej drogi. Odpowiednio przestronny model pozwoli spakować wszystkie niezbędne akcesoria. Czasem nawet umożliwi wygodną jazdę w 8 osób. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i skuteczności jazdy najważniejszy jest jednak napęd. Doskonale wiedzą o tym ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Partnerem strategicznym GOPR jest marka Land Rover, która dostarczyła ratownikom 8 Land Roverów Discovery Sport. Ten model łączy w sobie wszechstronne nadwozie i napęd pozwalający dotrzeć w trudno dostępne miejsca, wymagające interwencji ratowników. Przekazane samochody to wersje 2.0D TD4 204 PS AWD Auto SE z silnikami diesla o pojemności 1998 cm3 i mocy 204 KM

Napęd 4×4 zastosowany w SUV-ach Land Rover Discovery Sport wykorzystuje elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe, które automatycznie rozdziela moment obrotowy pomiędzy poszczególnymi kołami. Jego pracę wspomagają systemy takie jak All Terrain Progress Control czy asystent zjazdu ze zbocza. Dzięki temu Discovery Sport pozwala sprawnie przemieszczać się po górach zarówno na trawiastym i skalistym terenie latem, jak i na zaśnieżonych ścieżkach zimą.

Samochody Land Rover służą w GOPR od 1995 roku. Przez niemal 30 lat niesienia pomocy na szlaku SUV-y Land Rovera umożliwiły dotarcie do wielu poszkodowanych turystów. Land Rover Discovery Sport to model, który zapewnia wszechstronność i wygodę również podczas codziennego użytkowania w mieście. W efekcie to idealny samochód dla aktywnych rodzin, które chętnie spędzają wolny czas w górach. 

SUV-y Land Rover –  idealne wsparcie w drodze na szczyt

Terenowe dziedzictwo Land Rovera jest najlepiej widoczne w projekcie modelu Defender. Testy ostatniej generacji Defendera objęły jego zastosowanie także w ratownictwie górskim. Land Rover Defender to najbardziej niezłomny w terenie model marki, dedykowany kierowcom poszukującym samochodu wyprawowego, a nie tylko uniwersalnego rodzinnego SUV-a. Górnicze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zweryfikuje możliwości wersji Defender 130, która zapewnia do 8 miejsc i jest w stanie brodzić w wodzie o głębokości do 900 mm. 

SUV-y Land Rover to gwarancja bezpiecznego wyjazdu w góry. Wszechstronność modelu Discovery Sport pozwala wykorzystywać go do codziennej jazdy w mieście oraz bezpiecznie dojechać na zimowy urlop w Alpy. Niezłomne właściwości modelu Defender umożliwiają natomiast najdalsze wyprawy przez pasma górskie Europy, Afryki, Azji, obu Ameryk oraz Australii.