Czy chcielibyście wypić kawę i zjeść deser w otoczeniu gwiazd? To pytanie, to nie żart. Jest takie miejsce, gdzie królują gwiazdy, trójramienne gwiazdy spod nieba Mercedesa. Chciałbym zaprezentować niezwykle ciekawe muzeum, działające od 20 sierpnia 2017 roku, znajdujące się w Niemczech w miejscowości Mainz-Kastel w dzielnicy Wiesbaden. Tak, to te same Wiesbaden, gdzie odbywają się coroczne rajdy pojazdów zabytkowych, za sprawą tamtejszego Automobilklubu.

Tym razem za szyldem Cafe Startimer – bo taką nazwę nosi to miejsce, stoi osoba prywatna, były pilot a obecnie biznesmen Khaled Ezzedine. W budynku mieszczącym się u zbiegu ulic Boelckestraße i Ludwig-Wolker-Strasse znajduje się kolekcja 59 zabytkowych Mercedesów, wyprodukowanych po 1950 roku i nie tylko, gdyż można tu też znaleźć pojazdy innych marek, jak na przykład: Saab Sonett III, Volkswagen Typ 3, BMW M 5, Porsche 911 i inne, które są własnością innych miłników klasycznej motoryzacji.

Ale powróćmy do kolekcji Pana Ezzedine. Większość Mercedesów, które znajdują się w tym swoistym muzeum pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, są w nienagannym stanie wizualnym oraz technicznym. Gro z nich było używane przez swoich poprzednich właścicieli jako drugie auto „w rodzinie” i większość swojego życia za oceanem spędziło w garażu. Zanim powstało muzeum w Mainz- Kastel, samochody przechowywane były w różnych garażach mieszczących się w Mainz i Wiesbaden.

Obecnie każdy samochód ma swoje miejsce. Przy każdym znajduje się tablica zawierająca podstawowe informacje o danym modelu, jak wcześniej wspominałem auta te niewiele jeździły, nie dziwi więc przebieg 10500 km znajdujący się przy Mercedesie 600 Pullman z 1970 roku. Jest to z resztą chyba najcenniejszy eksponat w tym muzeum. Ale inne auta również zachwycają, jak na przykład piękny czerwony Mercedes 190SL z 1963 roku. Zamysłem właściciela tej kolekcji jest, aby zaprezentować te samochody dla szerokiej publiczności, dlatego muzeum jest dostępne do zwiedzania bezpłatnie. Można wejść i do woli przechadzać się pomiędzy autami. Można podziwiać i robić zdjęcia a gdy się zmęczymy usiąść w wygodnym fotelu i wypić kawę w otoczeniu pięknych samochodów.

Cafe Startimer jest otwarta od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Pozostałe dni zarezerwowane są dla samochodów. Taka kolekcja wymaga specjalnej troski, dlatego też raz na tydzień samochody są odkurzane za pomocą miękkiej szczotki i co trzy tygodnie w autach uruchamiane są silniki. Poza tym w pomieszczeniu o powierzchni około 2000 metrów kwadratowych ustawiona jest na stałe wilgotność na poziomie 50-55 procent.

Zachęcam do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca. Jeśli tylko los zawiedzie Was w te strony pamiętajcie, aby zawitać pod ten adres, (warto zapamiętać) róg Boelcke i Ludwig-Wolker-Straße Mainz- Kastel, Niemcy.