Sierpniowy weekend można było wykorzystać na podpatrywanie zabytków naszych południowych sąsiadów w sobotę na rajdzie a w niedzielę na wystawie.

W małym miasteczku – Dvur Kralove nad Labem, niedaleko granicy polsko-czeskiej, działa prężny klub zrzeszający miłników zabytkowej motoryzacji. Na stałe do kalendarza organizowanych imprez wpisane są – „Dworski przejazd do Ratiboric” organizowany zawsze w sierpniu (w tym roku już po raz XV) oraz październikowy kończący sezon – „Zanim wypuścimy wodę z chłodnicy”. Spotkania mają lokalny charakter, ale załogi z polski są mile widziane. Trzeba jednak wykazać się pewną elastycznością, bo opis rajdu, pytania i wszelka konwersacja odbywa się wyłącznie po Czesku.
Klasyki w Czechach (31)

Sobotnie safari. Tradycyjnie sierpniowy rajd zaczyna się od safari po ZOO Dvur Kralove nad Labem by potem ruszyć na około 20 km trasę połączoną ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji i wykonywaniem zadań przygotowanych przez organizatorów. Wszystko odbywa się w pogodnym klimacie, każda załoga przejeżdża trasę swoim tempem. Meta rajdu znajduje się przed pałacem w Ratiboricach. Czas wolny można spożytkować na spacer po pałacowych ogrodach, zwiedzaniu pałacu lub chłonięciu atmosfery niedzielnego pikniku przy akompaniamencie kameralnej orkiestry. Jest czas na rozmowę, wyjaśnianie zawiłci motoryzacyjnych zwiedzającym i relaks.
Klasyki w Czechach (25)

Niedzielny chillout. W niedzielny poranek (zawsze w drugi weekend sierpnia) w Policach nad Metują organizowana jest wystawa zabytkowych pojazdów. Autem, które chce się wystawić warto przyjechać jak najwcześniej – wjazd możliwy jest od godziny 8.00. Miejsca do zaparkowania jest bardzo mało, bo na wystawę zaadoptowany jest mały park przy rynku. W opłacie wjazdowej mamy posiłek. Warto zajrzeć do Polic, będąc w pobliżu, by obejrzeć cześć czeskiej historii motoryzacji. Wystawiane są Pragi, Aero, Javy które bardzo rzadko można oglądać w Polsce. Dominują jednoślady, są też maszyny, traktory i wojskowe pojazdy. W miasteczku można spotkać i porozmawiać z kilkoma polskimi grupami, które przyjeżdżają corocznie na wystawę.

Podróże kształcą i warto wakacyjny weekend przeznaczyć na poznanie motoryzacyjnej historii naszych czeskich sąsiadów – jest tak różna od naszej.
Klasyki w Czechach (30) Klasyki w Czechach (26) Klasyki w Czechach (29) Klasyki w Czechach (24) Klasyki w Czechach (28) Klasyki w Czechach (23) Klasyki w Czechach (27) Klasyki w Czechach (22) Klasyki w Czechach (21) Klasyki w Czechach (20) Klasyki w Czechach (19) Klasyki w Czechach (18) Klasyki w Czechach (17) Klasyki w Czechach (16) Klasyki w Czechach (15) Klasyki w Czechach (14) Klasyki w Czechach (13) Klasyki w Czechach (12) Klasyki w Czechach (11) Klasyki w Czechach (10) Klasyki w Czechach (9) Klasyki w Czechach (8) Klasyki w Czechach (7) Klasyki w Czechach (6) Klasyki w Czechach (5) Klasyki w Czechach (4) Klasyki w Czechach (3) Klasyki w Czechach (2) Klasyki w Czechach (1)