W ostatni weekend sierpnia w miejscowości Celle  koło Hanoweru został zorganizowany zlot pojazdów zabytkowych. Odbył się on w przepięknym miejscu, na terenie parku przy samym zamku. Zamek Celle oparty jest na ufortyfikowanej wieży murowej o charakterze zamku wodnego, który strzegł brodu nad rzeką Aller. Ta pierwsza fortyfikacja, została zbudowana około 980 roku.


Ponieważ zamek nigdy nie był wykorzystywany do celów militarnych, w latach 1785-1802 rozebrano zewnętrzne bastiony i wykorzystano jako wypełnienie niegdyś głębokich, szerokich fos zamkowych. W 1826 roku w sąsiedztwie zamku rozplanowano ogrody poprzez wyrównanie i usunięcie wałów obronnych. Na ich miejscu posadzono drzewa i krzewy oraz położono trawniki. W 19 wieku powstał ogród krajobrazowy na terenie bezpośrednio otaczającym zamek. Park zachował powierzchnię około 7 hektarów (17 akrów). Zamek do dziś znajduje się na wyspie otoczonej fosami.

Barokowy park o charakterze „francuskim” stworzono pod koniec 17 wieku. Został on później przekształcony w angielski ogród krajobrazowy, ale dawny barokowy układ można nadal dostrzec w niektórych obszarach parku.

Ze względu na miejsce ekspozycji starych samochodów, była niestety ograniczona ich liczba. Ma to też związek z czasem pandemii. Było około 90 pojazdów i kilka motocykli. Dużą atrakcją była wystawa ponad stu letnic zaprzęgów konnych oraz pokaz dawnej, kawalerii konnej Policji. Niestety pogoda nam nie dopisała, ale kuchnia polowa ze smaczną zupą grochową ratowała dobre samopoczucie.

Zlot odwiedziło bardzo dużo ludzi. Współorganizatorem tegorocznej imprezy był Klaus Pohland, miłnik Polskiego Fiata, który posiada kilkanaście sztuk tych samochodów.

Pozdrawiam miłników starych samochodów
Waldemar Preis z Duisburga

Na podstawie: Celle Castle – Wikipedia, w wikipedii