Każdy silnik samochodowy wyposażony jest w układ rozrządu. Niestety element ten trzeba co jakiś czas wymieniać. W tym celu należy zakupić odpowiednie części tak, aby mechanik mógł dokonać naprawy. Warto pamiętać, że nie należy zwlekać z wymianą rozrządu. Awaria tej części samochodu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika.

  1. Rozrząd – najważniejsze funkcje
  2. Jak znaleźć rozrząd pasujący do danego typu silnika?

Rozrząd – najważniejsze funkcje

Rozrząd to część samochodu sterująca najważniejszymi elementami całego silnika. To właśnie paski rozrządu odpowiadają za sterowanie zaworami, co wpływa na odpowiedni przepływ paliwa. Cały system składa się ze specjalnego wałka rozrządu, który połączony jest z wałem korbowym silnika. Połączenie tych dwóch niezwykle istotnych elementów może się odbywać za pomocą kół zębatych, łańcucha rozrządu, kół zębatych oraz łańcucha czy paska rozrządu pracującego w oleju. Warunki pracy powyższych części nie należą do najlepszych. W trakcie jazdy łańcuch rozrządu wykonuje bardzo skomplikowane ruchy, a dodatkowo poddawane są wysokiemu obciążeniu i naprężeniu. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie rozrząd nie wytrzymuje i odmawia posłuszeństwa. Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości jazdy.

Do najtrwalszych rozrządów należę te, które wyposażone są koła zębate. Warto jednak pamiętać, że i one nie są niezniszczalne. Każda zębatka składa się z łożyska. Zębate łożyska są jednak dość drogie. Dlatego wielu konstruktorów powoli odchodzi od takiego rozwiązania na rzecz tańszych pomysłów. dlatego coraz większą popularnością cieszą się rozrządy generujące mniejsze tarcie. I tutaj trudno określić ich trwałość. Czasem służą one nawet przez kilkaset kilometrów, a niestety niektóre wymagają wymiany już po kilkudziesięciu. Czasami w autach zastosowano rozrząd z gumy pokryty kordem z włókna szklanego. Są to stosunkowo dobre rozwiązania, ponieważ taki system wytrzymuje około 80 tysięcy kilometrów.

Jak znaleźć rozrząd pasujący do danego typu silnika?

Właściciele samochodów doskonale zdają sobie sprawę, że o auta trzeba dbać. Zakup czterech kółek nie należy do małych inwestycji. dlatego regularne przeglądy mają zabezpieczyć silnik przed zepsuciem się nawet przy wysokim stopniu eksploatacji. Przed wizytą u mechanika często trzeba kupić rozrząd. I tutaj pojawiają się problemy. Skąd w końcu właściciel ma wiedzieć, jaki system zastosowano w jego aucie? Dokładne informacje na ten temat znajdują się w instrukcji samochodu. Dobrym pomysłem może okazać się pomoc zaufanego mechanika, który doradzi, jaki dokładnie zestaw należy kupić.

undefined