Trudno nie zgodzić się z tym, że kierownica to jedna z bardziej eksploatowanych części znajdujących się we wnętrzu pojazdu. Z czasem może się oczywiście nieco zużyć, co nie prezentuje się zbyt estetycznie. Co należy wówczas zrobić? Jak przeprowadzić renowację kierownicy samochodowej?

Kiedy renowacja kierownicy w aucie jest konieczna?

Po kilku latach jazdy samochodem jego poszczególne elementy ulegają pewnemu zużyciu i jest to zjawisko zupełnie normalne. Przykładem jest kierownica, na której pojawić się mogą przetarcia, pęknięcia czy przebarwienia. Wtedy dobrym pomysłem jest jej renowacja. 

W sytuacji, gdy uszkodzenia są rozległe, niekiedy konieczny jest zakup nowej kierownicy. To na szczęście sytuacje dość rzadkie. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć po odpowiednie preparaty, aby samodzielnie doprowadzić kierownicę do estetycznego wyglądu. 

Renowacja kierownicy skórzanej – jak wygląda?

Renowacja kierownicy skórzanej powinna być wykonywana co jakiś czas. Zacząć działać warto wówczas gdy pojawiają się na niej przetarcia, zarysowania i przebarwienia. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na szczęście renowacja kierownicy nie jest trudna i wykonać ją można także samodzielnie. 

Na starcie trzeba się oczywiście zaopatrzyć w odpowiednie produkty. Zainwestować można od razu w gotowy zestaw przeznaczony do renowacji kierownicy. Zawiera on na ogół farbę w wybranym kolorze, preparat służący do odtłuszczania oraz bezbarwny lakier. 

Pierwszym krokiem jest dokładnie oczyszczenie i odtłuszczenie skórzanej kierownicy. Wskazane jest również przeszlifowanie przygotowanych powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Dopiero potem sięgnąć można po specjalną farbę. Po wyschnięciu farby trzeba jeszcze zastosować bezbarwny lakier, który chroni skórę przed przyszłymi uszkodzeniami. Dzięki niemu kierownica staje się bardziej odporna na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. 

Dlaczego renowacja kierownicy ma tak duże znaczenie?

Kierownica jest jednym z najważniejszych elementów każdego auta. To często jej wygląd świadczy o wieku pojazdu. Zużyta, zniszczona kierownica wskazuje na to, że samochód ma już kilkanaście lat. Przebarwiona i brudna kierownica nie prezentuje się, delikatnie mówiąc, zbyt estetycznie. Dlatego warto rozważyć jej renowację. Okazuje się, że w jeden dzień można przywrócić jej atrakcyjny wygląd. 

Renowacja kierownicy ma ogromne znaczenie w przypadku osób, które mają zamiar wkrótce sprzedać swoje auto. Dla potencjalnych klientów wygląd samochodu jest naprawdę istotny. Zniszczona kierownica wskazuje na to, że pojazd jest zaniedbany. Poza tym nie można zapominać o funkcjonalności kierownicy samochodowej. Wszelkiego rodzaju ubytki i przetarcia tego elementu obniżają pewność chwytu, co negatywnie odbija się na kwestii bezpieczeństwa. Zniszczoną kierownicę gorzej się trzyma w dłoniach. Ręce mogą się po niej ślizgać itd. 

Renowacja kierownicy wykonanej ze skóry naturalnej lub z tworzywa sztucznego to skuteczny sposób na przywrócenie jej pierwotnego wyglądu. W ten sposób można ją również zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami. Zastosowanie odpowiednich produktów skutecznie chroni kierownicę przed zarysowaniami, przebarwieniami i zabrudzeniami. 

Jak często należy wykonywać zabieg renowacji skórzanej kierownicy?

W zasadzie zabieg renowacji skórzanej kierownicy powinno się wykonywać co jakiś czas. Dobrze jest się za to zabrać, gdy tylko pojawią się na niej przetarcia, blaknięcie koloru czy zarysowania. 

Wiele os decyduje się na zlecenie tego zadania specjalistom. Wtedy nie trzeba się przejmować w zasadzie niczym. To dobre rozwiązanie dla osób zajętych na co dzień i tych, które nie mają zbyt dużych zdolności manualnych. W praktyce jednak regeneracja skórzanej kierownicy wcale nie jest trudna. Wystarczy zapoznać się z podaną wyżej instrukcją postępowania i zainwestować w odpowiednie produkty oraz akcesoria do tego przeznaczone.