Nie ma nic przyjemniejszego niż rajd zabytkowymi pojazdami po Dolinie Pałaców i Ogrodów z oszałamiającymi widokami pasma Karkonoszy i prawdziwie letnią pogodą czyli : XII Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych IKAR 2016.

Trzydniowa impreza – odbyła się w dniach 24 – 26 czerwca. Tradycyjnie co roku gości w innym pałacu/zamku Dolnego Śląska, tym razem bazą rajdu był Pałac Wojanów.

Pałac i zabudowania gospodarskie stanowiły niepowtarzalną scenerię, do tego klimatyczna muzyka i zaparkowane zabytkowe pojazdy cofały czas i przenosiły uczestników do minionych epok.
Rajd wystartował w sobotni poranek. Tradycyjnie rozpoczął się odprawą i prezentacją załóg przed głównym wejściem do pałacu. Załogi na trasie miały poruszać się zgodnie z itinererem, zbierać pieczątki na punktach kontrolnych, odpowiadać pytania związane z motoryzacją i wykonywać próby sprawnościowe. Wszystko z odpowiednio dobranym stopniem trudności tak by się bawić, cieszyć okolicą i towarzystwem pasjonatów motoryzacji.

Trasa wiodła jeleniogórską Doliną Pałaców i Ogrodów z przystankami na malownicze widoki Śnieżki i podziwianiem dworskich zabudowań, pierwszy był Zamek Karpniki. Następnie Leśny Bank Genów Kostrzyca, który zaprezentował swoją niebagatelną rolę w zachowaniu bioróżnorodności, kolejny – Pałac Staniszów ugościł rajdowców kawą i ciastem. Bogaty program rajdu nie pozwalał się nudzić. W Domu Gerarda Hauptmana załogi miały możliwość zapoznania się z twórczością niemieckiego dramaturga i powieściopisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku. W Hucie Szkła Kryształowego „Julia” zaprezentowano proces tradycyjnego wytwarzania kryształu i nagrodzono eleganckie samochody i załogi – zwyciężył Borgward Isabella.

Rajd zakończył się na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze, załogi przyjechały tam z Pałacu Pakoszów, gdzie automobile pozowały do zdjęć. Wieczorem w bazie rajdu na balu komandorskim wręczono nagrody najlepszym załogom. Międzynarodowy charakter rajdu podkreślały załogi z Saksonii i Brandenburgii, łącznie uczestniczyło ponad 50 pojazdów, a najstarszym był Brush z 1911 roku.

Rajd w Dolinie Pałaców i Ogrodów był niesamowitą przygodą z zabytkami architektury, gdzie Organizatorzy – Izerokarkonoski Klub Auto Retro w Świeradowie-Zdroju zapewnili wiele atrakcji. Rywalizacja, doborowe towarzystwo, piękne okoliczności przyrody a wszystko w odpowiednich proporcjach. Na to mogą liczyć uczestnicy Rajdu IKAR 2017, podobno będzie to XIV edycja…