Niewinnie wyglądająca pieczątka w dowodzie rejestracyjnym pełni niezwykle ważną rolę. To ona potwierdza, że samochód znajduje się w dobrej kondycji technicznej i to ona świadczy o tym, że może trafić na drogi publiczne. Co należy wiedzieć o przeglądzie auta? Oto 5 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie.

Ponad dwie dekady temu przegląd techniczny auta był czystą formalnością. Dla sporej części diagnostów liczyła się bowiem głównie zgodność numerów nadwozia z zapisem w dowodzie rejestracyjnym oraz… opłata. Dziś tak łatwo już nie ma. Stacje kontroli pojazdów przykładają się w czasie kontrolowania aut. Dlatego niezwykle ważna staje się wiedza kierowcy – wiedza na temat tego, jak wygląda kontrola techniczna samochodu.

Jak wygląda przegląd auta?

Przegląd auta zaczyna się tak naprawdę od identyfikacji pojazdu. Diagnosta znajduje numer VIN naniesiony na nadwozie i porównuje go z danymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Kolejnym krokiem jest odnalezienie pojazdu w komputerowej bazie. W tym momencie formalnie zaczyna się przegląd techniczny auta.

– W kolejnym kroku samochód trafia na warsztat. W czasie oględzin diagnosta sprawdza wszystkie najważniejsze układy związane z bezpieczeństwem. Przegląd techniczny pojazdu polega na kontroli stanu zawieszenia na szarpakach, sprawdzeniu skuteczności pracy hamulców czy układu kierowniczego, a także przejrzeniu wydechu i wietlenia zewnętrznego. Przeglądy rejestracyjne (czyli po prostu badania techniczne) należy powtarzać co roku – chyba że auto nie ma więcej niż 5 lat, a do tego nie jest wyposażone w instalację LPG – mówi specjalista z Motointegrator.com – serwisu, przez który umówimy się na przegląd samochodu.

Ile trwa przegląd rejestracyjny?

Bez względu na fakt, czy kierowca wykonuje przegląd rejestracyjny, czy przegląd techniczny auta, wizyta w stacji kontroli pojazdów na ogół nie trwa dłużej niż 30 minut. Czas od kilkunastu minut do pół godziny wystarczy wprawnemu diagnoście na sprawdzenie wszystkich kluczowych elementów w pojeździe oraz dopełnienie formalności. Przegląd auta kończy się bowiem nie tylko pieczątką w dowodzie rejestracyjnym, ale i wpisem do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Co trzeba mieć na przeglądzie samochodu?

Kierowcy poniekąd powinni przygotowywać się na badania techniczne. I nie chodzi wyłącznie o zadbanie o stan techniczny pojazdu. Przeglądy techniczne to też kontrola podstawowych dokumentów. Właściciel auta musi okazać dowód rejestracyjny, ewentualnie w razie jego braku kartę pojazdu, a także np. świadectwo homologacji butli – gdy pojazd jest wyposażony w instalację LPG.

Brak koniecznych dokumentów oznacza… brak przeglądu. Bez dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu diagnosta nie zidentyfikuje auta, a bez ważnego świadectwa homologacji wydanego dla butli LPG nie będzie w stanie stwierdzić możliwości dalszej eksploatacji instalacji gazowej. Skutek? Może się okazać, że prowadzący przeprowadzi przegląd samochodu po terminie. A to czasami oznacza problemy z ubezpieczycielem.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Kontrola pojazdu ma odgórnie ustaloną cenę, która w żaden sposób nie zależy od właściciela stacji kontroli pojazdów – jest regulowana rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. – Cena przeglądu samochodu aktualna dziś nie zmieniła się co najmniej od kilkunastu lat i wynosi dokładnie 99 zł – wraz ze złotówką przeznaczaną na utrzymanie bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Taki koszt przeglądu dotyczy samochodów o napędzie benzynowym, diesla, elektrycznym lub częściowo elektrycznym (hybrydy i hybrydy plug-in).

Ile kosztuje przegląd auta wyposażonego w instalację LPG? Tu kwota sięga 162 zł. Gaz zwiększa zakres kontroli. Diagnosta dopiero po sprawdzeniu dokumentów dotyczących LPG i samej instalacji może zakończyć przegląd auta. Cena wizyty w stacji kontroli pojazdów automatycznie staje się zatem wyższa – przekonuje przedstawiciel Motointegrator.com.

Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?

Tak naprawdę termin badania technicznego powinien być dla kierowcy świętością. Nie należy go przekraczać. Spóźnienie z przeglądem oznacza bowiem szereg poważnych konsekwencji, z których utrata dowodu rejestracyjnego i nawet 500–złotowy mandat w czasie kontroli drogowej to dopiero początek. Zbagatelizowany przegląd okresowy samochodu rodzi też konsekwencje związane z wypłatą odszkodowania – przede wszystkim w ramach polisy auto casco. Spóźniony przegląd może sprawić, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków z polisy w razie kolizji. I stanie się tak szczególnie wtedy, gdy np. zły stan techniczny przyczynił się do powstania zdarzenia.

Jak sprawdzić ubezpieczenie i przegląd samochodu?

„Historia pojazdu gov” to rządowa witryna, w której w formie osi czasu da się sprawdzić najważniejsze punkty z dotychczasowej eksploatacji pojazdu. Jakie informacje pokazuje system? Dane o polisie OC, informacje o przebiegach w czasie kontroli drogowych, poważnych szkodach, zmianach właścicieli, czy wskazuje kiedy kierowca przeprowadzał przegląd okresowy samochodu. Tak ukształtowane dane mogą się stać ważną informacją przed zakupem pojazdu używanego.

Co ważne, historia ubezpieczenia pojazdu czy historia przeglądów technicznych są dostępne wyłącznie w takim zakresie, w jakim dane pojawiają się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W sytuacji, w której auto było sprowadzone do Polski dwa lata temu i dwa lata temu po raz pierwszy pojawiło się w CEP, ilość informacji będzie ograniczona.

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta? Brak polisy w czasie jazdy (usankcjonowany ustawowo od grudnia 2020 roku) jeszcze nie stanowi problemu. Szczególnie że kierowca ma do dyspozycji serwis Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem jak sprawdzić, czy auto ma OC? Wystarczy wejść na stronę ufg.pl, zakładkę baza OC i AC oraz identyfikacja umowy OC na dzień. Kolejnym krokiem jest podanie numery rejestracyjnego lub/i numeru VIN. System pokaże jaki danego dnia ma status ubezpieczenie auta. Sprawdzenie w bazie CEP trwa kilka sekund.

W czasie maksymalnie 30 minut i za kwotę od 99 do 162 zł kierowca może sobie kupić eksploatacyjny… spokój. Co to oznacza? Po pierwsze: że z pozytywnym wynikiem przeglądu technicznego może mieć pewność, że jego auto nie tworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa. Po drugie: może spać spokojnie i nie musi się obawiać ewentualnych konsekwencji braku ważnego badania technicznego. I tak naprawdę obydwie kwestie są tak samo ważne.

Jesteś zainteresowany przeglądami auta? Umów się na wizytę:

przegląd rozszerzony auta

– diagnostyka komputerowa auta

– przegląd auta przed wakacjami