W dniach 13-14 czerwca już po raz XI odbył się Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych – IKAR.


Tradycją rajdów organizowanych przez Izerski Klub Auto Retro z Świeradowa-Zdroju, jest ciekawy program i baza rajdu ulokowana za każdym razem w innym zamku, których nie brakuje na Dolnym Śląsku. W tym roku załogi stacjonowały w słynnej „Twierdzy szyfrów” czyli Zamku Czocha, a trasa rajdu poprowadzona została malowniczymi miejscowościami pogranicza Czech i Polski.

Załogi startowały na trasę z Leśnej, po drodze odwiedziły Lanze Libverda i źródła zdrojowe, Hejnice z Bazyliką Odwiedzin Panny Marii, by na dłużej zatrzymać się na rynku we Frydlandzie. Droga urozmaicona była próbami sprawnościowymi i zagadkami.

Wieczorem rajdowcy wysłuchali prelekcji Janusza Skowrońskiego o tajemnicach Zamku Czocha, najlepsze załogi otrzymały puchary a dzień zakończył się balem komandorskim. W niedzielę auta zostały zaprezentowane na rynku w Leśnej, gdzie wręczono puchary elegancji.

W rajdzie uczestniczyło ponad 30 załóg z Polski, Czech i Niemiec. Na IKARZE nie można się nudzić. Interesujące trasy, zabytki i bazy rajdu sprawiają, że jest on wyjątkowo udanym połączeniem motoryzacyjno-krajoznawczym dla miłników zabytkowej motoryzacji oraz okazją do poznania malowniczych zakątków regionu. Dobra organizacja i atrakcje na trasie sprawiają, że IKAR jest świetną propozycją dla retro zmotoryzowanych na czerwcowy weekend.