Redakcja Klassikauto była w dobrym towarzystwie……. będąc na wizycie w bielskim Muzeum miała okazję poznać i porozmawiać z Jackiem Balickim (oraz jego córką Martą), dyrektorem Muzeum, wiceprezesem Automobilklubu Beskidzkiego i głównym organizatorem jednego z najlepszych rajdów pojazdów zabytkowych w Polsce (Rajd Beskidzki).


Dla miłników zabytkowej motoryzacji oraz uczestników imprez motoryzacyjnych Jacek Balicki jest znaną, lubianą, cenioną i szanowaną postacią. Jest nestorem polskich restauratorów pojazdów zabytkowych, twórcą i organizatorem Międzynarodowego Rajdu Beskidzkiego Pojazdów Zabytkowych, szefem sekcji pojazdów zabytkowych Automobilklubu Beskidzkiego oraz jak już wspominaliśmy szefem Muzeum Pojazdów Zabytkowych w Bielsku-Białej.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (6) Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (11)

Jacek Balicki z zawodu inżynier metalurg, jak nam opowiada, samochodami interesuje się od zawsze. Od ponad 30 lat ratuje oldtimery. Prowadząc warsztat, tuż obok muzeum, dokonuje perfekcyjnej renowacji zabytkowych pojazdów. A po „pracy”? Od 1969 r. uczestniczę w najważniejszych imprezach w kraju oraz za granicą, m.in. w rajdach na terenie Finlandii, Austrii, Niemczech, czy Czechach.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (23) Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (24)

Od 37 lat jest komandorem rajdów i z powodzeniem angażuje do współpracy pozostałych członków swojej rodziny, których zaraził pasją do starych samochodów – żonę, córkę i syna. To wspaniały widok: zobaczyć całą rodzinę podczas organizacji np. Rajdu Beskidzkiego. Miłość do klasyków przechodzi tu z pokolenia na pokolenie. Ale to nie tylko wynik profesjonalnego podejścia do klasyków motoryzacji, lecz również miłe, ciepłe i życzliwe usposobienie Pana Jacka.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (25) Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (26)

Pan Jacek właścicielem kilku unikatowych modeli starych aut. Na swoim koncie posiada liczne dyplomy oraz puchary. Jest także członkiem wielu klubów i organizacji np. prestiżowego klubu BMW i Opla w Niemczech.

Pan Jacek dużo czasu poświęca Automobilklubowi Beskidzkiemu, który powstał w 1976 r., a od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Swoją działalność prowadzi na terenie Bielsko-Białej i okolic skupiając się na popularyzowaniu sportu samochodowego, turystyki caravaningowej, historii motoryzacji oraz propagowaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (31) Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (32)

Obecnie w automobilklubie działają sekcje: Sportu Samochodowego, Pojazdów Zabytkowych oraz Sekcja Syren i Pojazdów Militarnych. Od 2006 r. Automobilklub Beskidzki prowadzi Muzeum Motoryzacji przy ul. Kazimierza Wielkiego 1 w Bielsku-Białej, gdzie zgromadził zabytkowe samochody i motocykle. Inicjatorem otwarcia Muzeum był oczywiście Pan Jacek Balicki.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (48)

Eksponaty umieszczono w zaadaptowanej hali dawnej przetwórni owoców. Dziś można tam podziwiać takie auta jak: Mercedes W110, Fiat 128 3p, Polski Fiat 508, warszawa 223, Aston Martin 15/98, BMW 303, Fiat Topolino, Austin Healey, Skoda Felicja, VW T2, Opel 1290. Wszystkie eksponowane pojazdy należą do klubowiczów, są sprawne i regularnie biorą udział w pokazach i rajdach samochodów zabytkowych. Swoich samochodów zazwyczaj nie traktują jak inwestycji, chociaż wiele z nim ma bardzo dużą wartość….
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (55)

Jedną z głównych imprez Klubu jest Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych, organizowany od 1977 r., który jest jednym z największych w Polsce rajdów miłników starych samochodów. Tegoroczna 37 edycja rajdu odbędzie się w dniach od 9 do 13 lipca 2014 r.
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (113)

Ciekawostką jest to, że od 2007 r. przy Klubie działa Bielski Klub Miłników Syren, który od 2008 r. co roku organizuje Bielski Rajd Syren oraz bierze udział w Syreniadach. Najbliższy – VI BIELSKI RAJD SYREN odbędzie się w dniach od 30.05 do 1.06.2014 r. (szczegóły: http://www.syrenabielsko.pl).
Jacek Balicki Automobilklub Beskidzki (115)