Pasek klinowy to jeden z najważniejszych mechanizmów urządzeń napędzanych pracą silnika. Ma więc bardzo szerokie zastosowanie w mechanice. Warto znać zasady jego działania i możliwości wykorzystania w przemyśle.

Każdy mechanizm wchodzący w skład silnika ma swoją indywidualną funkcję do spełnienia. Jednym z nich jest pasek klinowy, którego zadaniem jest napędzania mechanizmów energią wytworzoną w silniku.

Jak zbudowany jest pasek klinowy

Konstrukcja paska klinowego składa się trzech warstw wykonanych z linek stalowych, gumy lub kauczuku oraz tkaniny gumopodobnej. Wszystkie warstwy zawinięte są w płócienną zwulkanizowaną taśmę. Taka budowa paska klinowego sprawia, że mechanizm ten jest bardzo elastyczny oraz wytrzymały, a jednocześnie niezbyt rozciągliwy. Korzyścią jest także cicha praca całego urządzenia oraz wytrzymałość na bardzo wysokie i niskie temperatury (od -30 stopni do +850 stopni Celsjusza).

Koszt wyprodukowania paska klinowego, z racji użytych materiałów i konstrukcji, jest stosunkowo niewielki. Można je spotkać nie tylko w silnikach aut, ale również w urządzeniach takich jak szlifierka, pasy, małe elektrownie wodne, napędu przenośników rolkowych/taśmowych oraz mechanizmy do obróbki drewna.

Rodzaje i zastosowanie pasków klinowych

Wyróżnia się wiele typów pasków klinowych ze względu na ich budową czy sposób montażu. Są to na przykład paski klinowe klasyczne, wąskoprofilowe, klasyczne uzębione, dwustronne, modułowe czy tez zespolone. Różne rodzaje pasków klinowych można kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/pasy-klinowe-kola-pasowe-c-196_479_480.html Rodzaj potrzebnego paska zależy przede wszystkim od funkcji, którą ma spełniać i wymagań pod kątem prawidłowego działania mechanizmu. Czasami łączy się różne typy pasków w jednym urządzeniu, jeśli wymaga tego jego prawidłowe działanie.

Niektóre paski klinowe przeznaczone są do pracy przy dużych obciążeniach i większą prędkością obrotową (paski klinowe wąskoprofilowe). Inne mają za zadanie zapewnić odpowiednią giętkość oraz poprawić jakość działania (paski klinowe uzębione). Paski dobiera się także w zależności od urządzenia, w którym mają być zamontowane, np. w alternatorze silnika samochodu, pompie wody pompującej płyn chłodniczy, pompie wspomagania układu kierowniczego, klimatyzacji czy w wentylatorze chłodnicy.

Co wpływa na prawidłowe działanie pasków klinowych

Poprawna praca paska zależy przede wszystkim od jego odpowiedniego zamontowania. Ważne jest jego właściwe naciągnięcie oraz miejsce, w którym zostanie zamontowany. Jeśli montaż będzie nieprawidłowy, to złe warunki jego pracy mogą zmniejszyć jego żywotność. Trzeba także wziąć pod uwagę, czy pasek jest zamontowany wewnątrz czy na zewnątrz urządzenia i dobrać do tego odpowiedni rodzaj (np. paski w mechanizmach zewnętrznych powinny być pokryte powłoką ochraniającą przed niszczącymi promieniami UV).

Na koniec oczywiście warto wspomnieć o podstawowej kwestii, czyli konserwacji mechanizmu. Należy regularnie kontrolować stan zużycia paska klinowego i regularnie go konserwować, co wydłuży czas jego działania. Trzeba wiedzieć, że zużycie paska jest najczęstszą przyczyną jego zerwania.

Więcej informacji o rodzajach i zastosowaniu pasków klinowych znajdziesz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/pasek-klinowy-rodzaje-i-zastosowanie/