16 marca w Gliwicach otwarto nowo wybudowaną Obwodnicę Zachodnią. Prowadzący od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego odcinek drogi znacząco odciąży od ruchu centrum miasta, a także poprawi komfort podróży obrzeżami śląskiego miasta. Ważne dla śląskiego miasta wydarzenie wiązało się z wieloma atrakcjami, wśród których znalazło się również coś dla miłników klasycznych maszyn.

Około godziny 10, na częściowo wyłączonym z ruchu terenie nieopodal Rodzinnych Ogródków Działkowych „Bratek” zaczęły zjeżdżać się pierwsze klasyki. Z kilkunastu pojazdów, które przybyły na miejsce znaczną większość stanowiły youngtimery, czyli tzw. „młode klasyki”. Przyprawiającym o szybsze bicie serca samochodem okazało się być Porsche 911 Carrera 2. Wyprodukowanego w 1992 roku „porschaka” cechował znakomity stan zachowania, a także masa oryginalnych akcesoriów z epoki.

Kilka wozów było też specjalnie przystosowanych do motorsportu. Sympatię odwiedzających to miejsce osób wzbudzał czerwony Bosmal Cabrio 650 oraz rasowy Fiat Cinqucento Sporting, którego prócz kubełkowych foteli czy klatki bezpieczeństwa od seryjnych modeli odróżniały też czerwone klosze lamp tylnych. Nieco młodsze pokolenie wzdychało natomiast do grafitowego Mercedesa SL R129 z samego początku produkcji, który obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych modeli z gwiazdą tamtych lat.

Naturalnie nie zabrakło też pamiętających lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte samochodów, których przedstawicielami były należący do Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska, bordowy Mercedes W108, pieszczotliwie nazywany „Puchaczem” Mercedes W114 250 w wersji z automatyczną skrzynią biegów, czy rzadko spotykana Zastava 125PZ, będąca jugosłowiańską odmianą Polskiego Fiata 125p. Na wystawie można było też podziwiać m.in. dwie sztuki wczesnej Mazdy Miaty/MX5, Lancię Deltę 1600 i.e. GT, Volvo 480, Plymoutha Prowlera, Skodę 105, Volkswagena Golfa II GTI oraz kilka innych maszyn z różnych lat.

Dla chętnych zorganizowano też inne, motoryzacyjne atrakcje w postaci dwóch symulatorów – dachowania oraz jazdy motocyklem na jednym kole. Co ciekawe, samochodem wykorzystanym do symulacji sytuacji dachowania był Mercedes SLK R170, który obecnie zalicza się już do grona youngtimerów. Srebrny kabriolet ze sportowym temperamentem był dodatkowo oklejony w barwach samochodu bezpieczeństwa F1.

Prócz podziwiania i wsłuchiwania się w historie opowiadane przez właścicieli stojących w rzędzie aut, obecne na miejscu osoby mogły też zobaczyć każdego z klasyków w akcji podczas uroczystego przejazdu nową obwodnicą Gliwic. Całej imprezie towarzyszyły też inne wydarzenia, do których zaliczały się: bieg i marsz nordic walking oraz przejazd osób na rowerach, hulajnogach i rolkach. Oficjalne otwarcie Obwodnicy Zachodniej odbyło się o godzinie 13, by tego samego dnia obwodnica mogła zostać oddana do użytku. Każdemu uczestnikowi nowego odcinka drogi życzymy bezpiecznej i przyjemnej jazdy!