W kwestii zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym ogumienie odgrywa niezwykle istotą rolę. Stanowi bowiem o sile przyczepności pojazdu do nawierzchni oraz sposobie jego zachowania w konkretnych warunkach. Zatem jakie opony wybrać – letnie czy całoroczne? Czym się różnią te dwa modele?

Bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego jest bez wątpienia priorytetem każdego kierowcy. Nie można jednak mówić o bezpieczeństwie samochodu, jeśli posiada on niewłaściwe ogumienie. To w końcu dzięki oponom auto hamuje. Nic więc dziwnego, że dobór opon, szczególnie dla początkującego kierowcy, może być trudny. Tym bardziej, że obecnie rynek i producenci oferują nam przeróżne modele ogumienia. Czym zatem różnią się od siebie opony letnie i całoroczne? Które wybrać?

Opony letnie i całoroczne – różnice i podobieństwa

Aby móc zdecydować się, który rodzaj ogumienia zdecydujemy się zakupić, niezbędna jest wiedza odnośnie parametrów i właściwości tych dwóch modeli. Najważniejsze różnice pomiędzy oponami całorocznymi a letnimi dotyczą:

  • budowy
  • kształtu
  • składu mieszanki gumowej

Cechą wspólną dla obu tych typów ogumienia są rodzaje bieżnika. Zarówno w przypadku opon letnich jak i całorocznych stosuje się bieżniki:

  • symetryczne
  • asymetryczne
  • kierunkowe

Opony całoroczne – właściwości i charakterystyka

Opony całoroczne to hybrydy opon zimowych oraz letnich. Tworzone są w taki sposób, aby zachowywały optymalną przyczepność pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych i sezonach. Posiadają więc cechy wspólne zarówno dla ogumienia zimowego jak i letniego. Do ich produkcji wykorzystywana jest specjalna mieszanka gumy, która pozwala na jazdę w niskiej oraz wysokiej temperaturze. Opony letnie, w przeciwieństwie do opon całorocznych, posiadają w swoim składzie mieszankę, która traci swoje właściwości w temperaturze poniżej 7 stopni.

Opony letnie czy całoroczne? – Które wybrać?

Wybierając opony do swojego samochodu warto przede wszystkim przeanalizować takie kwestie jak:

  • obszar, po którym zamierzamy się przemieszczać
  • ilość km jaką pokonujemy w ciągu roku
  • styl jazdy – np. dynamiczny i sportowy czy spokojny i zachowawczy

Letnie opony z pewnością lepiej sprawdzą się w terenach bardziej wymagających np. wyżynnych. Ponadto dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa korzystniej jest zdecydować się na letnie ogumienie jeśli preferujemy bardziej dynamiczną jazdę oraz pokonujemy więcej kilometrów.

Opony całoroczne powstały na skutek kompromisu, co automatycznie przekłada się na ich parametry oraz sposób zachowania na określonej nawierzchni. Posiadają one więcej cech charakterystycznych dla opon zimowych jak choćby strukturę i rzeźbę bieżnika. Zatem słabiej radzą sobie na suchym podłożu i w bardzo wysokich temperaturach. Kiedy warto się na nie zdecydować? Opony całoroczne mogą stanowić dobre rozwiązanie dla osób, które przemieszczają się zazwyczaj w strefie miejskiej oraz preferują zrównoważony styl prowadzenia samochodu.

Wybór opon samochodowych jest niezmiernie istotną kwestią dla bezpieczeństwa. Warto zatem przed zakupem ogumienia przenalizować najważniejsze parametry oraz cechy konkretnego rodzaju opon, a także warunków w jakich mają być użytkowane.

Materiał Partnera