Według danych kalkulatora OC Mubi średnia cena tej polisy w Polsce w czerwcu br. wynosiła 862,12 zł, ale oczywiście jak zawsze mieliśmy do czynienia z różnymi cenami w różnych miastach. Statystycznie najmniej zapłacili za OC mieszkańcy Opola – 720,03 zł, najwięcej zaś wrocławianie – 1080,93 zł. Kobiety płaciły nieco więcej od mężczyzn (odpowiednio: 868,06 zł, 861,13 zł), a najtaniej kupowali OC posiadacze aut marki Kia (695,33). W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak znaleźć najtańsze OC oraz jak kupić je na raty.

Statystyki a Twój konkretny przypadek

Patrząc na powyższe statystyki być może stwierdziłeś, że trudno jest Ci ustalić, czy tak naprawdę płacisz za swoje OC dużo czy mało. Masz rację – wszędzie, gdzie podawane są ceny uśrednione, trzeba liczyć się z tym, że nie będą one dotyczyć akurat Twojego przypadku. Prawdę mówiąc, tak właśnie jest najczęściej, zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia OC. Cena tej polisy zależy po prostu od zbyt wielu czynników, byś mógł polegać wyłącznie na statystykach czy rankingach ubezpieczeń. Prosty przykład: jeśli jesteś młodym kierowcą (18-25 lat), to według danych ze wspomnianego wcześniej kalkulatora OC Mubi za swoje OC zapłacisz średnio 1694,19 zł. Wystarczy jednak, że dla swojego auta znajdziesz współwłaściciela i kwota ta spadnie do 1369,32 zł.

Darmowy kalkulator OC

Aby szybko zorientować się, czy możesz mieć OC tańsze od obecnego, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Mubi – narzędzia dostępnego w sieci, które w ostatnim czasie reklamuje w telewizji znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. Mubi oferuje darmowy kalkulator OC, dzięki któremu dowiesz się, jakie konkretnie propozycje polisy mają dla Ciebie sprawdzone, godne zaufania towarzystwa ubezpieczeniowe. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a zaraz po jego wysłaniu otrzymasz swego rodzaju przegląd rynku ubezpieczeniowego w postaci najlepszych, aktualnych i – co najważniejsze – dopasowanych do Ciebie ofert. Dopasowanych, bo stworzonych na podstawie danych, które sam podałeś w formularzu.

Istotną cechą naszej porównywarki jest to, że na bieżąco zaciąga ona dane od współpracujących z nami firm ubezpieczeniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi klienci mają szansę jako pierwsi dowiedzieć się o różnego rodzaju promocjach i ofertach specjalnych, których w Internecie jest naprawdę sporo. Po prostu mają je wszystkie w jednym miejscu i nie muszą szukać tego rodzaju okazji na innych witrynach, co, jak wiadomo, bywa bardzo czasochłonne – tłumaczy doradca klienta Mubi.

OC na raty dzięki porównywarce ubezpieczeń

Pani Dorota, 24-letnia mieszkanka Gliwic, właścicielka sześcioletniego auta marki Hyundai i20, o porównywarce ubezpieczeń Mubi dowiedziała się dzięki reklamie telewizyjnej. Jako pracująca na pół etatu studentka chciała nie tylko możliwie dużo zaoszczędzić na swoim OC, ale również zależało jej na rozłożeniu płatności za tę polisę na dwie raty.

Auto posiadam od trzech lat. Od początku ubezpieczałam je w tym samym towarzystwie, które jednak okazało się dość drogie. Teraz to wiem, bo dzięki porównywarce znalazłam ofertę tańszą o kilkaset złotych, ale wcześniej niespecjalnie interesowałam się tym, czy nie przepłacam. Jako młody kierowca byłam przygotowana na wyższą kwotę składki – liczyłam się z tym. Ale jw życiu bywa różnie – nagle w pracy zmniejszyli nam pensję, bo nie było wyników, potem nie udało mi się dostać stypendium, no i musiałam w końcu zacząć gdzieś szukać oszczędności. Szukałam ubezpieczenia na raty i na Mubi je znalazłam. Wybrałam najtańszą polisę, bo doradca uświadomił mi, że OC i tak zawsze działa jednakowo i nie ma sensu za nie przepłacać. Podobało mi się, że mogłam kupić polisę przez Internet, bez spotykania się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej – wszystkie potrzebne dokumenty przyszły do mnie mailem – mówi pani Dorota.

Chcesz kupić OC na raty? Sprawdź, na co uważać!

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom zakup OC na raty. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany taką opcją, pamiętaj, że niemal zawsze za taką polisę zapłacisz więcej niż wówczas, gdybyś opłacał całość z góry. Z drugiej strony, dzięki wyszukiwarce Mubi masz szansę znaleźć OC na tyle tańsze od tego, które aktualnie posiadasz, że ostatecznie i tak wyjdziesz na swoje. Pamiętaj również, że im mniejsza liczba rat, tym mniej zapłacisz. Jeśli więc możesz pozwolić sobie na rozłożenie opłaty na dwie, a nie na przykład na cztery raty, zrób to. Nawiasem mówiąc mało które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom możliwość rozłożenia opłat na więcej niż cztery raty. Na pewno jest tak w przypadku You Can Drive i MTU, w których możesz opłacać OC nawet w dwunastu ratach. Jak już jednak wspomnieliśmy, jest to mało ekonomiczny sposób, bo wówczas za OC zapłacisz nawet 30% więcej.

Więcej informacji o ratach za OC

O tym, w jaki sposób na stronie porównywarki sprawdzić, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje OC na raty, przeczytasz w poradniku „Gdzie kupić ubezpieczenie OC na raty”, przygotowanym przez eksperta Mubi. Przeczytasz w nim również m.in. o dziewięciu zasadach OC na raty, poznasz przykładowe kalkulacje, a także dowiesz się, jak rozwiązać problem rat, gdy Twoje auto zostanie skradzione (czego oczywiście Ci nie życzymy, ale warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji).