• Bentley Mulliner ukończył prototyp przedwojennego modelu Blower
Blower Continuation Series to pierwszy na świecie projekt kontynuacji przedwojennej serii
• Powstanie jedynie 12 egzemplarzy klienckich samochodu
• Każdy egzemplarz to niemal 2000 ręcznie składanych elementów
Prototyp przejdzie serię testów trwałciowych i wytrzymałciowych, w tym przejazdu z maksymalną prędkością

Po 40 000 godzin pracy zespół Bentley Mulliner ukończył konstruowanie prototypu modelu Bentley Blower pochodzącego sprzed 90 lat. Pojazd jest pierwszym z 12 egzemplarzy ekskluzywnej serii Blower Continuation, oferowanej jedynie w przedsprzedaży.

Samochód został stworzony na podstawie rysunków projektowych i przyrządów narzędziowych używanych w oryginalnych czterech egzemplarzach Blowera, zbudowanych przez Sir Henry’ego „Tima” Birkina pod koniec lat 20. XX wieku. Każdy element wzorcowego modelu serii Continuation został zeskanowany laserowo, by na podstawie zebranych danych dokończyć ręczny montaż pojazdu.

Oryginalny 4.5-litrowy silnik
Pod maską modelu kryje się 4.5-litrowy silnik, pierwotnie zaprojektowany przez samego Waltera Owena Bentleya. Pierwotna jednostka była wyposażona w wiele innowacji, które nawet w samochodach sportowych z lat 70. uchodziły za nowość – aluminiowe tłoki, wałek rozrządu w głowicy, cztery zawory na cylinder i po dwie świece zapłonowe na każdy cylinder. Jednostka, stworzona przy wsparciu ekspertów z brytyjskiej branży motoryzacyjnej, jest szczegółowym odtworzeniem silników z 1929 roku, co przejawia się choćby w zastosowaniu magnezu do budowy skrzyni korbowej. Odtworzony 4.5-litrowy silnik został połączony z nowo zaprojektowaną sprężarką z wirującymi tłokami Amherst Villiers.

Ręcznie wykończony
Do projektu odtworzenia Blowera zespół Bentley Mulliner zaangażował najlepszych specjalistów i rzemieślników w Wielkiej Brytanii specjalizujących się w wytwarzaniu poszczególnych podzespołów. Pozwoliło to na dokładne odwzorowanie kluczowych elementów modelu – w tym polerowanej, srebrnej obudowy chłodnicy z niklu oraz ręcznie wytłoczonego zbiornika paliwa.

Przy wykończeniu wnętrza wykorzystano między innymi 25 metrów wysoce specjalistycznego materiału Rexine, przyciętych przez mistrzów Mulliner. Błyszczące czarne nadwozie prototypu koresponduje z elementami skórzanymi w kolorze Oxblood i pasującym wykończeniem. Zgodnie z oryginalnym projektem fotele zostały wypełnione łącznie 10 kilogramami naturalnego włosia końskiego.

Powstały prototyp Blowera jako egzemplarz testowo-rozwojowy będzie poddany miesiącom testów trwałci i wytrzymałci. Program testowy ma na celu osiągnięcie odpowiednika 35 000 kilometrów rzeczywistej jazdy, 8 000 kilometrów jazdy po torze oraz symulacji udziału w rajdach. Plan testu zakłada również jazdę samochodu z maksymalną prędkością. Wśród chętnych kierowców testowych znalazł się również CEO Bentley Motors, Adrian Hallmark.

– Ukończenie pierwszego samochodu to nie tylko kamień milowy w projekcie Blower Continuation Series, ale także dla firmy Bentley Motors – zaznacza Hallmark. – Prowadzenie pierwszego od 90 lat egzemplarza Blowera to przywilej, a jakość samochodu byłaby powodem do dumy samego Sir Tima Birkina. Jakość wykonania jest znakomita i z przyjemnością informuję, że samochód jeździ równie pięknie, jak oryginalny samochód zespołu wyścigowego.

Seria Blower Continuation to pierwszy projekt pojazdów klienckich realizowany przez Bentley Mulliner Classic, który stanowi jeden z trzech nowych działów Mulliner. Pozostałymi są Coachbuilt – obecnie opracowujący ekskluzywny model Bacalar – oraz Collections, odpowiedzialny za Continentala GT Mulliner.

Wojciech Wołk-Łaniewski
biuro prasowe Bentley

O marce
Bentley Motors to jedna z najbardziej pożądanych marek samochodów luksusowych na świecie. W siedzibie firmy w Crewe znajdują się wszystkie działy marki – projektowania, R&D, mechaniki oraz cztery linie produkcyjne modeli: Continental, Flying Spur, Bentayga i Mulsanne. Połącznie wyrafinowanego rzemiosła, opartego na umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z inżynierską biegłcią oraz najnowocześniejszą technologią stanowi wyróżnik Bentleya jako jednej z brytyjskich marek samochodów luksusowych. Bentley stanowi przykład brytyjskiego wytwórstwa wysokiej jakości w najlepszym wydaniu. W zakładach w Crewe pracuje około 4 000 osób. W Polsce oficjalni dealerzy samochodów w Bentley znajdują się w Warszawie i w Katowicach.