Motocykl MZ TS 250/1 był produkowany przez niemiecką wytwórnię motocykli Motorradwerk Zschopau. Moc 19 KM, jaką dysponował ten motocykl sprawiała, że MZ TS 250/1 był motocyklem o najlepszych osiągach dostępnym na naszym rynku w tamtych czasach. Najprawdopodobniej to zadecydowało o tym, że był wykorzystywany przez MILICJĘ jako pojazd służbowy.
MZ 250 04 MZ 250 05

Piotr Woźniak jest właścicielem takiego motocykla. Mało tego, jego MZ jeździła również w MO w Tarnowie. Na niebieski lakier została nałożona czerwona warstwa przez jednego z wcześniejszych właścicieli, lecz zaczęła się już złuszczać odsłaniając niebieską farbę. Piotr dostał sygnał o zaistniałej sytuacji podczas rejestracji pojazdu na żółte tablice, ponieważ motocykl kupił bez dokumentów. Udając się do urzędu po zamówione tablice rejestracyjne, które już czekały, był pewny, że pojazd został wyrejestrowany, lecz jak się okazało, widniał on dalej jako zarejestrowany. Tam również dowiedział się, że jeszcze wcześniej był pojazdem MILICYJNYM.
MZ 250 02 MZ 250 03

Motocykl więc w tym momencie ma ukryty potencjał, ponieważ na razie jest zwykłą MZ, lecz Piotr w tym momencie zakupił VW T2 i na poczet remontu sprzedaje motocykl. Mamy nadzieję, że trafi w dobre ręce, które zajmą się fachowo zabytkiem i może postara się o przywrócenie MILICYJNEGO uroku ;)

Mamy sygnał od Piotra, że poważny chętny już jest, więc może się tak zdarzyć, że w momencie publikacji tego artykułu motocykl będzie już miał nowego właściciela.

Ile najwięcej jechałeś tym motocyklem?
Najwięcej to jechałem 130km/h, co świadczy o tym, że silnik jest w dobrej kondycji. Producent pisze, że prędkość maksymalna wynosi 125km/h lecz jak wszyscy wiedzą, 250-ka potrafiła jechać więcej ;).
MZ 250 06 MZ 250 07

Jak wyglądał motocykl przed kupnem?
Motocykl został zakupiony w kwietniu 2016 roku i wyglądał tak jak dzisiaj. Nic w nim nie zmieniałem, wymieniłem olej, zmieniłem filtr (w sumie to taki sam jak w Fiacie 126p). Niektóre chromowane elementy wystarczyło wyczyścić, a niektóre są dokładnie w takim stanie jak go kupiłem.

Czy będziesz robić replikę MILICJI?
Niestety na horyzoncie pojawił się ogórek, więc będzie się tym musiał zająć kolejny właściciel, ale w związku z gadżetami milicyjnymi, posiadam oryginalne z epoki rękawice, w jakich jeździli Milicjanci, stylowe okulary i kask z orzełkiem.

To pierwszy twój motocykl?
Nie. W garażu stoi WSK 125. Niestety bez dokumentów, ale mogę zapewnić, że jest na chodzie ;)
MZ 250 08 MZ 250 09

Często jeździsz MZ-ką?
Lubię nią jeździć. Nawet czasem pokazywałem się nią na SKN (Sądeckie Klasyki Nocą) lecz to jest moja druga pasja. Na pierwszym planie zawsze jest VW. Ale nie ten teraźniejszy tylko pojazdy typu Garbus czy Transporter T1-T3. Mam nadzieję, że do rozpoczęcia sezonu w Nowym Sączu wyrobię się z remontem ogórka ;)

Jeżeli chcesz, aby napisano o Tobie artykuł, prześlij zdjęcia i dane pojazdu na maila [email protected] z tematem „ZGŁOSZENIE ŻÓŁTYNS”.

Czekajcie na następne artykuły ;)
Pozdrawiam Społeczność KlassikAuto.pl
Krzysztof Korczyński​
MZ 250 10 MZ 250 11 MZ 250 12 MZ 250 13 MZ 250 14 MZ 250 16 MZ 250 17 MZ 250 18