Ubezpieczenie samochodu sprawia, że uzyskasz pomoc w trakcie kolizji czy też kradzieży auta. Najważniejsze jest to, aby wybrać najlepsze na rynku ubezpieczenie OC i AC. Poznaj 4 aspekty, którymi warto się kierować, zanim je wykupisz, żeby później nie żałować.

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania OC i AC

Cena 

Nikt nie lubi przepłacać, dlatego i Ty koniecznie zwróć uwagę na wysokość składki na ubezpieczenie OC i AC. Pomocna w tym celu może być dobra porównywarka ubezpieczeń, np. https://voleto.pl/. Takie narzędzie sprawi, że w ciągu zaledwie kilku chwil dowiesz się, które towarzystwa ubezpieczeniowe spełniają Twoje oczekiwania i pozwalają Ci jak najwięcej zaoszczędzić.

Warto zwrócić uwagę na cenę także dlatego, że kupując jednocześnie u jednej firmy ubezpieczeniowej zarówno OC, jak i AC, też możesz sporo zaoszczędzić. Popularną opcją są pakiety w korzystnych cenach.

Zakres ubezpieczenia AC

Szczególnie takie promocyjne pakiety OC i AC wymagają dokładnej analizy. Koniecznie zapoznaj się z umową jeszcze przed jej podpisaniem. Dzięki temu dowiesz się, jaki dokładnie będzie zakres ubezpieczenia AC. Zwróć uwagę na to, że często stosowanym trikiem wśród towarzystw ubezpieczeniowych jest oferowanie AC mini w pakiecie z OC. Co to oznacza w praktyce? Otóż zakres takiego ubezpieczenia jest bardzo okrojony i często osoby, które podpisują taką umowę, nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Za to możesz być pewien lub pewna, że ubezpieczenie OC jest uregulowane prawnie i każda firma oferuje dokładnie ten zakres, wiec tutaj zdecydowanie możesz czuć się pewniej.

Likwidacja szkód

Podczas podpisywania umowy ważne staje się zwrócenie uwagi także na kwestie związane z likwidacją szkód. Kiedy dojdzie np. do kolizji, aspekty związane z tą tematyką staną się wyjątkowo istotne. Zatem dowiedz się, jak wygląda to w przypadku różnych firm ubezpieczeniowych. 

Popularne stało się stosowanie dwóch wariantów. Pierwszy polega na likwidacji szkód w sposób serwisowy. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się to z wymianą części czy też wyeliminowaniem usterek przez Autoryzowane Stacje Obsługi. W wielu przypadkach to bardzo kosztowna opcja. Istnieje też możliwość wybrania opcji kosztorysowej. W tym przypadku dokonuje się kosztorysu związanego z wymienianymi częściami i czynnościami naprawczymi przez warsztat samochodowy.

Suma ubezpieczenia

Kolejną i zarazem bardzo ważną kwestią podczas wybierania ubezpieczenia OC i AC jest suma ubezpieczeniowa. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że suma ta oznacza tak naprawdę wartość auta. Najczęściej możesz samodzielnie podać, ile wart jest pojazd, który chcesz ubezpieczyć, choć zdarza się, że kwotę narzuca ubezpieczyciel.

Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym musisz spodziewać się wyższych składek na ubezpieczenie, głównie AC.

Najbardziej opłaca się wpisać rzeczywistą wartość auta, gdyż w razie wypadku czy kradzieży takie rozwiązanie opłaca Ci się najbardziej, aby nie być stratnym. Towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno w takim przypadku także sprawdzi, ile jest wart Twój pojazd.