• Wystawa trwa od 23 lipca 2022 r. do 22 stycznia 2023 r. w Petersen Automotive Museum w Los Angeles
  • Prezentacja 40 dzieł sztuki z ważnej serii Cars Andy’ego Warhola
  • Obok prac zwiedzający mogą obejrzeć pięć modeli Mercedes-Benz, które utrwalił Warhol
  • Seria powraca do Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy od ponad 30 lat

Od 23 lipca 2022 r. do 22 stycznia 2023 r. Mercedes-Benz Art Collection prezentuje w Petersen Automotive Museum w Los Angeles jedne ze swoich najlepszych i prawdopodobnie najbardziej znanych skarbów: wystawa „Andy Warhol: Cars – prace z kolekcji Mercedes-Benz Art Collection” przedstawia 27 sitodruków na płótnie oraz 13 rysunków ze znanej na całym świecie serii Cars (z ang. samochody) Andy’ego Warhola. Aby udokumentować historię samochodu, amerykański twórca pop artu wykorzystał osiem wybranych modeli Mercedes-Benz – od pojazdu Benz Patent-Motorwagen z 1886 r. po samochód badawczy C 111-II skonstruowany w 1970 r. Prace można podziwiać w Petersen Automotive Museum – jednym największych muzeów motoryzacji na świecie – obok pięciu z miu aut uwiecznionych przez Warhola. Jest wśród nich samochód wyścigowy Formuły 1 W 196 R z opływowym nadwoziem, Mercedes-Benz 300 SL „Gullwing” Coupé (W 198) oraz ważący 750 kg bolid Mercedes-Benz W 125.

Renate Wiehager, szefowa Mercedes-Benz Art Collection: „Od czasu bardzo entuzjastycznie przyjętej prezentacji w nowojorskim Muzeum Guggenheima w 1988 r. seria Cars Andy’ego Warhola gościła już w największych muzeach całego świata. Bardzo się cieszymy, że po ponad 30 latach ponownie będzie szeroko dostępna dla publiczności w Stanach Zjednoczonych. Nazwisko Andy’ego Warhola w kontekście sztuki ma »mityczną« atrakcyjność – co widać po liczbie odwiedzających jego wystawy. W kontekście marki dotyczy to również Mercedesa, który – zmaterializowany w symbolu gwiazdy – ma uznane pole konotacji: kojarzy się z pięknem, szybkością, nowoczesnością, luksusem i jakością”.

Mercedes-Benz 750 Kilogramm-Formelrennwagen W 125, 1937. In der Bildserie »Cars« dokumentiert der amerikanische Pop Art Künstler Andy Warhol anhand acht ausgewählter Mercedes-Benz-Typen die Geschichte des Automobils – vom Benz Patent-Motorwagen aus dem Jahr 1886 bis zum 1970 konstruierten Forschungsfahrzeug C 111-II.
Mercedes-Benz 750-kilogram formula racing car W 125, 1937. In the »Cars« series, the American pop artist Andy Warhol uses eight selected Mercedes-Benz models to document the history of the automobile – from the Benz Patent Motor Car of 1886 to the C 111-II research car constructed in 1970.

Renata Jungo Brüngger, członek zarządu Mercedes-Benz Group ds. integralności oraz kwestii prawnych, która również odpowiada za Mercedes-Benz Art Collection: „Cieszymy się, że na wystawie w Los Angeles po raz kolejny możemy udostępnić te wspaniałe prace szerokiej międzynarodowej publiczności i w ten sposób przyczynić się do promocji kultury i edukacji. O to właśnie chodzi w naszej kolekcji sztuki: poprzez społeczne zaangażowanie w kulturę i edukację chcemy generować rozpoznawalną korzyść na rzecz wspólnego dobra. Dzieła Andy’ego Warhola inspirują ludzi już od pokoleń – zupełnie jak samochody Mercedes-Benz. W serii Cars spotykają się dwie topowe marki”.

Seria Cars: legendarna współpraca Andy’ego Warhola i Mercedes-Benz
Seria Cars to jedna z ostatnich grup prac Andy’ego Warhola przed jego śmiercią w lutym 1987 r. Artysta stworzył ją na przełomie 1986 i 1987 roku na zlecenie ówczesnej firmy Daimler-Benz AG, z okazji 100. rocznicy powstania samochodu. Pierwotnie planowano 80 prac utrwalających 20 modeli z miu różnych dekad, ale finalnie powstało tylko 36 sitodruków na płótnie i 13 rysunków. Aktualnie 30 sitodruków oraz rysunki z serii Cars należą do kolekcji Mercedes-Benz Art Collection. Pracownicy oraz publiczność mogą oglądać te prace w różnych lokalizacjach Mercedes-Benz Group podczas zarejestrowanych wycieczek z przewodnikiem.

Mercedes-Benz Forschungsfahrzeug C 111-II mit Vierscheiben-Wankelmotor, 1970. In der Bildserie »Cars« dokumentiert der amerikanische Pop Art Künstler Andy Warhol anhand acht ausgewählter Mercedes-Benz-Typen die Geschichte des Automobils – vom Benz Patent-Motorwagen aus dem Jahr 1886 bis zum 1970 konstruierten Forschungsfahrzeug C 111-II.
Mercedes-Benz research car C 111-II with four-rotor Wankel engine, 1970. In the »Cars« series, the American pop artist Andy Warhol uses eight selected Mercedes-Benz models to document the history of the automobile – from the Benz Patent Motor Car of 1886 to the C 111-II research car constructed in 1970.

Renate Wiehager: „Warhol postrzegał siebie jako partnera w projektach, których celem było przeniesienie produktu w inny kontekst: w kontekst sztuki, w kontekst »aury Warhola«. Jednak taki transfer produktu udaje się przede wszystkim wtedy, gdy obie strony funkcjonują na tej samej płaszczyźnie. Sojusz pomiędzy Andym Warholem a Mercedes-Benz można określić jako uśmiech losu – gdy współpraca odbyła się na równych warunkach. Spotkały się tu dwa topowe produkty, z których każdy jest absolutnie topowy w swojej dziedzinie”.

Andy Warhol w swojej serii Cars po raz pierwszy zajął się produktami przemysłowymi pochodzenia europejskiego. Po butelkach Coca-Coli, puszkach z zupą firmy Campbell czy banknotach dolarowych, które rozsławiły Amerykanina w latach 60., jego twórczość skupiła się na legendzie niemieckiej marki motoryzacyjnej. Przedstawiając osiem modeli samochodów, Warhol jednocześnie pokazuje zmienność i historyczny charakter produktu. W przypadku wcześniejszych serii Warhola z motywami Campbella, Heinza czy Del Monte kluczowym aspektem była nieograniczona dostępność amerykańskich produktów tych marek. W obrazach Warhola z lat 80. ta „aktualna doczesność” przekształca się w postawę, która uwzględnia także przeszłość i rozwój.

Kolekcja Mercedes-Benz Art Collection
Kolekcja Mercedes-Benz Art Collection została założona w 1977 roku, a dziś jest jedną z najważniejszych europejskich kolekcji korporacyjnych o międzynarodowej reputacji. Obejmuje około 3000 prac ponad 650 artystów. Początkowo koncentrowała się na pracach malarskich artystów z południowych Niemiec. Byli wśród nich nauczyciele i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, tacy jak Adolf Hölzel, Oskar Schlemmer, Willi Baumeister, Hans Arp oraz Max Bill. W międzyczasie kolekcja Mercedes-Benz Art Collection zaczęła wzbogacać się również o sztukę międzynarodową i zyskała wyraźny profil artystyczno-naukowy. Bazuje on na konsekwentnie pielęgnowanej strukturze kolekcji, skoncentrowanej na sztuce abstrakcyjno-konstruktywnej, konceptualnej i minimalistycznej oraz współczesnej fotografii i sztuce mediów.

Wystawy prac w firmie, w Mercedes-Benz Contemporary na Potsdamer Platz w Berlinie oraz w międzynarodowych muzeach (Nowy Jork, Detroit, Johannesburg, Tokio, Singapur, Sao Paulo i Buenos Aires) zapewniają miłnikom sztuki kontakt z kolekcją na szeroką skalę. Ponadto Mercedes-Benz Art Collection przyznaje nagrody sponsorskie artystom ze świata młodej sztuki i realizuje program edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym. Kolekcja kładzie duży nacisk na zrównoważone procesy: na przykład pokazuje wystawy tematyczne w różnych lokalizacjach, a w koncepcjach swoich ekspozycji wykorzystuje materiały oraz technologię w wielofunkcyjny sposób. Jednocześnie efektywnie i długoterminowo planuje pakowanie oraz transport, a także – w miarę możliwości – ogranicza pokonywane odległci.

Więcej informacji na temat Mercedes-Benz Art Collection można znaleźć pod adresem mercedes-benz.art. Bilety na wystawę i dodatkowe informacje na temat Petersen Automotive Museum w Los Angeles są dostępne na stronie www.Petersen.org.

Pozdrawiam KlassikAuto.pl
Tomasz Mucha
e-mail: [email protected]

Foto: © 2022 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Licensed by Artists Rights Society (ARS), New York.