Dzień drugi.
Na ten dzień zaplanowany jest rajd. Planowany termin startu został przesunięty z godz. 10:00 na 10:30 ze względu na problemy techniczne ostatniej z załóg oraz na jedną Renówkę, która jeszcze była w drodze na rajd. Wszystkie zgłoszone załogi zamontowały tablice rajdowe oraz zapoznały się z itinerem.

O 10:30 oficjalnie rozpoczął się start. Stanęło 11 załóg. Rekordowa ilość, bo aż 9 samochodów Renault 4, Citroen 2CV oraz polski Fiat 126p. Co 4 minuty na trasę ruszały kolejne załogi. Po drodze były 2 PKP (Punkty kontrolno pomiarowe) z zadaniami dla załóg oraz 4 pytania zagadki na spostrzegawczość. Na pierwszym PKP należało w ciągu 60 s narysować swoje auto. Na drugim odpowiedzieć na 14 pytań z wiedzy o motoryzacji. Po drodze było jedno pytanie wymagające wizyty na czeskiej farmie, na której mieszkają strusie i wielbłądy.
Zlot Renault 4 (3) Zlot Renault 4 (1)

Koniec I etapu to Skalne Miasto w Czechach. Niestety chwilę po starcie dostałem informację od jednej z załóg, że ze względów technicznych muszą zakończyć rajd. Problem okazał się dość poważny. Padła pompa hamulcowa! Zgodnie z planem pozostałe załogi dotarły do celu. Teraz był czas by pozwiedzać jedno z piękniejszych dzieł przyrody na czeskiej ziemi – Skalne Miasto.

O godz. 16:00 pierwsze załogi stanęły na starcie do II etapu rajdu z parkingu w Skalnym Mieście do Pasterki. Tym razem w itinerze pojawiły się drobne błędy, które spowodowały, że wszystkie załogi pobłądziły. Najważniejsze jednak, że do mety dotarły!

Wieczorem po całym dniu emocji rozpaliliśmy ognisko i uczciliśmy wieloma toastami kolejne sukcesy.
Zlot Renault 4 (24) Zlot Renault 4 (21)

Dzień trzeci.

O godzinie 11:00 na stracie zameldowało się 8 załóg. Załoga nr 11 musiała z przyczyn osobistych wrócić trochę wcześniej. Podobnie załoga nr 7 postanowiła wykorzystać okoliczne atrakcje i rano wyjechali na własną rękę by spotkać się na mecie. Nie udało się naprawić pompy hamulcowej w aucie załogi nr 5. Tradycyjnie co 4 minuty startowały pozostałe załogi. III etap był dużo krótszy (około 30 km) a na trasie był tylko 1 PKP. Tym razem punkty można było zdobyć za idealne parkowanie!

Oczywiście były też 4 pytania schowane w itinerze. Jedno wypadło dość zabawnie. Jako zagadka należało wpisać, co znajduje się pod nr 24….. A pod numerem 24 był odręcznie wykonany przez gospodarza napis na kawałku kartonu „SADZENIAKI i podany telefon”. Wyobraźcie sobie teraz, że co mniej więcej cztery minuty podjeżdża pod wasz dom samochód i zapisuje numer telefonu pod reklamą sadzeniaków! Ja bym zamówił kolejnych kilka ton bo zainteresowanie duże!
Zlot Renault 4 (20) Zlot Renault 4 (19)

Ale wracając do rajdu. Na metę dotarły wszystkie pojazdy, które wystartowały w III etapie. Z punktów obliczonych przez naszego sędziego głównego Annę Fleszer wyłoniliśmy kolejnych zwycięzców. III miejsce Rafał Mazur, II miejsce Karol i Alicja Ługowscy i I miejsce Krzysztof i Claire Mahfouf Varga Gmiter.
Zlot Renault 4 (11) Zlot Renault 4 (10) Zlot Renault 4 (9) Zlot Renault 4 (8) Zlot Renault 4 (7) Zlot Renault 4 (6)

Tak zakończył się I rajd R 4.

Na szczęście to jeszcze nie koniec zlotu.
Po południu większość zdecydowała się na wspinaczkę na Szczeliniec, a niektórzy postanowili naprawić pompę hamulcową. Tu wielkie ukłony dla Radka Babijczuka z załogi nr 4 za naprawę alternatora u Krzysztofa oraz reanimację pompy hamulcowej.

IV dnia imprezy pojechaliśmy do kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Kopalnia oferuje zwiedzającym jeszcze jedną atrakcję, jaką jest kolekcja modeli samochodów. Wszyscy szukaliśmy modeli Renault 4 i odnaleźliśmy ich aż 7!
Zlot Renault 4 (25) Zlot Renault 4 (23)

Podsumowując II zlot i I rajd R4 powiem tak:

Cztery dni, 11 załóg, mnóstwo przejechanych kilometrów, nowe przyjaźnie, niesamowite widoki, trochę rywalizacji. Tak w skrócie można podsumować ten zlot.

Kolejny III zlot odbędzie się w dniach 1-3 maja 2017r. w Koszalinie a gospodarzem będzie Rafał Mazur.

Na koniec pochwalę się jeszcze, że tak nam się spodobały górskie wycieczki, że na powrocie wybraliśmy przejazd przez Srebrną Górę!
Zlot Renault 4 (17) Zlot Renault 4 (16)

Wspomnieć wypada, że patronatem medialnym był klassikauto.pl, który ufundował nagrody dla dzieci. Firma Banner dostawca akumulatorów trakcyjnych i rozruchowych, Renault Polska, która przekazała kalendarze oraz SKY LIFT z Jelcza-Laskowic, która ufundowała puchary i inne drobne upominki.

Zapraszamy na stronę www.renault4.pl oraz nasz profil na facebooku Renault 4 Klub Polska.
Na naszych stronach zdjęcia, itiner rajdowy oraz pytania z rajdu.
Pozdrawiam Czytelników KlassikAuto.pl i raz jeszcze dziękuję wszystkim załogą które stanęły na starcie!
4-Y
Grzegorz Zabierowski
Zlot Renault 4 (18) Zlot Renault 4 (12) Zlot Renault 4 (4)