Dla organizatorów spotkań i miłników starej motoryzacji nastały ciężkie czasy. W związku z epidemią koronawirusa, w Polsce i w innych krajach odwołano wiele imprez propagujących klasyczną motoryzację. Wszystko to z obawy o zdrowie własne i uczestników zlotów oraz z powodu obowiązujących w danym czasie przepisów.

Są jednak miejsca gdzie grupy miłników starych samochodów z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa organizują krótkie spotkania, na które przyjeżdża wiele ciekawych pojazdów. Jednym z takich miejsc jest miasto Valenciennes we Francji, gdzie w każdą drugą niedzielę miesiąca organizowane są tzw „Spotkania Kioskowe” (oryg. Les Rencontres du Kiosque), których organizatorem jest klub Les Capotes Anglaises.

Cel działalności Les Capotes Anglaises, utworzonego w 1991 roku, to przede wszystkim skupienie wokół siebie właścicieli angielskich samochodów zabytkowych. Członkowie klubu, których jest obecnie około sześćdziesięciu, wymieniają się wiedzą na temat swoich klasyków, co w dużym stopniu pomaga utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Klub zajmuje się również organizacją rajdów turystycznych, wspólnych wyjazdów oraz wspomnianych Spotkań Kioskowych.

Impreza odbywa się jak już wcześniej wspomniałem w drugą niedzielę miesiąca na parkingu przy Muzeum Sztuk Pięknych w Valenciennes w godzinach 10:00-12:00 i jej celem jest integracja fanów zabytkowych i prestiżowych samochodów różnych marek. Nie dziwcie się więc, że pomiędzy klasykami można znaleźć nowsze samochody. Na załączonych zdjęciach bez trudu rozpoznacie takie auta jak: Porsche, Dodge Challenger, Chevrolet Corvette, Aston Martin, Lotus Exige, Ranault Spider i inne.

Mnie jednak przywiodła w to miejsce chęć obejrzenia starych samochodów i nie zawiodłem się. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, można rzec „angielskiej”, wśród klasyków znalazły się takie perełki jak Citroen BL 11 cabriolet, Citroen ID19, Citroen Ami 8, znany u nas Citroen Visa, chociaż większość z nas bardziej pamięta jego rumuńską kopię Oltcita. Był Ford Capri z pierwszych lat produkcji, Simca Aronde, Mini w kilku wersjach rozwojowych, Rolls Royce, Audi Quatro, VW Garbus w ilości kilku sztuk, BMW, Porsche 944, Peugeot 504, VW Transporter T2, MG Midget, Jaguar, Fiat 500, Honda NSX, TR6. Triumph, LTI TXII (London Taxi) Citroen CX i kilka Citroenów XM.

Myślę, że gdyby pogoda była ładniejsza, samochodów było by znacznie więcej. Wystarczy zobaczyć wcześniejsze foto relacje na stronie Capotes Anglaises na FB. Warto również wspomnieć, że miasto Valenciennes, gdzie odbywają się te spotkania, jest miastem partnerskim Gliwic, co upamiętnia m.in. tablica informacyjna na drodze wlotowej do miasta.

Kończąc ten artykuł mam nadzieję, że kolejne zaplanowane spotkania, w dniach 8 listopada i 13 grudnia dojdą do skutku. Oby covid nie pokrzyżował planów organizatorów.